5 faktów o ekogroszku, o których mogłeś nie wiedzieć!

Kiedyś ekogroszek był odpadem węgla. Nikt nie zwracał na niego uwagi i traktowany był jako gorszy rodzaj opału. Jego drobne cząsteczki nie nadawały się do palenia w piecach, a grubsze sprzedawane były jako opał, ale ten gorszy. Jednak z czasem dostosowano piece do ekogroszku i nagle okazało się, że jest on lepszym paliwem grzewczym niż niejeden gatunek węgla. Dzisiaj to z węgla specjalnie pozyskuje się ekogroszek i sprzedaje go każdy skład węgla.

Fakt 1

Im mniej spalimy ekogroszku tym lepiej przysłużymy się naszemu środowisku naturalnemu. Ekogroszek pozyskuje się z wysoko selekcjonowanego węgla kamiennego i brunatnego. Dzięki niskiej zawartości siarki i popiołu jest on bardzo wydajny. Przy wykorzystaniu małej ilości wysokowydajnego ekogroszku można ogrzać przez długi czas naprawdę dużą powierzchnię.

Fakt 2

Ekogroszek spala się w piecach bezobsługowych. Najczęściej są to piece z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym, mają one bardzo dużą sprawność co powoduje, że spalany w nich opał to około 80% do 90% całego wsadu. Kotły są ekologiczne, emitują małą ilość dwutlenku węgla i są bezdymne.

Fakt 3

Na rynku pojawiają się bardzo często podróbki dobrego ekogroszku. Najczęściej w tym przypadku chwytliwa jest cena. Jednak w momencie gdy danego paliwa grzewczego zacznie nam iść coraz więcej, oznaczać to będzie, że kupiliśmy opał o złych parametrach.

Fakt 4

Zarówno piece do spalania ekogroszku, jak i sam ekogroszek to same pozytywy przyjazne dla środowiska naturalnego. Wydajność ekogroszku sprawia, że spala się go mniej. Mniej też wydziela się siarki do środowiska oraz mniej wydala się dwutlenku węgla.

Fakt 5

Ekogroszek to same zalety. Prawie wcale nie obsługuje się i nie czyści pieca, w którym jest spalany, przy dobrym ekogroszku kupuje się go znacznie mniej, praca przy kotle jest o wiele czystsza. Jedyna wada w wykorzystaniu ekogroszku to przeróbka instalacji grzewczej oraz zakup drogiego pieca. Każdy więc sam powinien wyliczyć czy zmiana taka będzie dla niego opłacalna, dodatkowo dobrze jest też pomyśleć o ochronie środowiska naturalnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 13 =