Antybiotyki i środki przeciwbólowe po przekroczeniu daty ważności

Każdy przeterminowany lek jest niebezpieczny dla życia i zdrowia ludzkiego, dlatego nie można bagatelizować daty wybitej na jego opakowaniu i po jej przekroczeniu pozbyć się nieskutecznego już medykamentu. Sprawa dotyczy każdego leku od zwykłych środków przeciwbólowych poczynając, na poważnych antybiotykach kończąc. Nie oznacza to oczywiście, że w dniu daty upłynięcia daty ważności lek od razu zamienia się w substancję toksyczną. Niemniej jednak nie jest on już wówczas w pełni skuteczny i po pewnym czasie staje się wręcz trujący. Wiele substancji wchodzących w skład leków po upływie okresu przydatności zaczyna ulegać rozkładowi lub utlenieniu i wiązaniu się z innymi składkami chemicznymi w nowe, niebezpieczne związki.

Niektóre składniki poważnych leków jak antybiotyki mogą nawet zawiązywać substancje chemiczne. W innym przypadku leki nieuczynniającą się, czyli tracą swoje wartości lecznicze. Wówczas zażywanie nawet garści tabletek przeciwbólowych nie pomoże nam w żaden sposób, a wprost przeciwnie. Zażywanie przeterminowanych leków, obojętnie jakiego typu, może doprowadzić do biegunek, nudności, opuchlizny, uczuleń a nawet poważnych, zagrażających ludzkiemu życiu zatruć pokarmowych. Nie należy bagatelizować tych objawów, gdyż w przypadku choroby mogą one pogłębić jej stan i doprowadzić do poważnych komplikacji chorobowych.

Przeterminowane leki nie nadają się w żaden sposób do użycia, ani przez osoby zdrowe ani chore. Należy pozbyć się ich jak najszybciej, jednak dokonać to we właściwy sposób. Nie wolno wylewać syropów do toalety a innych leków do kosza na śmieci, gdyż możemy tym samym spowodować zakażenie środowiska. Roślin i zwierząt. Przeterminowane leki należy oddać do specjalnych kontenerów znajdujących się przy aptekach, dzięki czemu zostają ona profesjonalnie zutylizowane. Skuteczność leków znika po przekroczeniu daty przydatności, gdyż tak działają substancje chemiczne wchodzące w ich skład, ulegają szybkim przekształceniom i przemianom związków chemicznych.

Nie wolno bagatelizować wskazań lekarzy i farmaceutów, gdyż może to grozić naszemu życiu i zdrowiu.