Awaria prądu ? jak sobie poradzić

Awaria prądu potrafi zaskoczyć nawet w mieszkaniu, w którym instalacja jest nowoczesna. W jakich sytuacjach możemy rozwiązać problem sami, a kiedy warto wezwać fachowca?

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii instalacji elektrycznej jest zwarcie lub przeciążenie obwodu zwarcie jest sygnałem ostrzegawczym i zabezpiecza sieć przed zapaleniem się i pożarem. Przeciążenie oznacza, że używamy zbyt wielu urządzeń podpiętych do jednego obwodu. Przed skutkami zwarcia lub przeciążenia obwodu chronią bezpieczniki.

Kiedy wywali korki

W zależności od rodzaju posiadanych przez nas korków(bezpieczników), naprawiamy korki na różne sposoby. Jeśli posiadamy korki starej generacji topikowe, znajdziemy stopiony lub przepalony drucik bezpiecznika na przeciążonym obwodzie. Na miejscu spalonego bezpiecznika wkręcamy nowy bezpiecznik topikowy o takim samym amperażu, co wcześniejszy. Jeśli mamy w domu nowoczesną tablicę rozdzielczą, sprawdzamy, który bezpiecznik jest w pozycji wyłączony i wyłączamy wszystkie urządzenia podpięte do tego obwodu i z powrotem podnosimy bezpiecznik do góry. Po naprawieniu bezpiecznika włączamy po kolei urządzenia jeśli już po włączeniu pierwszego dojdzie do wyłączenia prądu, pozostaje nam wezwać fachowca.

Lecą iskry

Jeśli dojdzie do zwarcia, po śladach przepalenia i uszkodzeniach kabla możemy samodzielnie odnaleźć urządzenie, które go dokonało. Wyłączamy je z sieci i wymieniamy bezpiecznik odpowiedzialny za zwarcie. Jeśli urządzenie w dalszym ciągu nie chce działać, oddajemy je do naprawy lub kupujemy nowe.

Na kłopoty elektryk

Jeśli zwarcia będą częste przyda nam się elektryk Kraków. Tylko on będzie wiedział, jak długotrwale rozwiązać taki problem. Najlepiej mieć pod ręką kilka numerów telefonu, w tym na pogotowie energetyczne w przypadku wyłączenia całego budynku z prądu (991), i do zaufanego wykwalifikowanego elektryka, najlepiej który naprawi nam sieć za nieco mniejszą opłatą.