Beton z gruszki czy samodzielna produkcja mieszanki betonowej?

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego stajemy przed koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji, które wpływają na koszt całej inwestycji oraz czas jej realizacji. Jednym z dylematów początkujących wykonawców oraz inwestorów jest to, jaki beton wybrać. Beton z gruszki czy wykonany na budowie?

Mieszanki przygotowywane na budowie – zalety

Częstą praktyką w budownictwie jednorodzinnym jest korzystanie z mieszanek przygotowanych na budowie. Rozwiązanie to ma liczne wady, jednak wciąż jest praktykowane ze względu na elastyczność produkcji. Oznacza to, że wytwarzana jest jedynie taka ilość betonu, która jest potrzebna do wypełnienia niewielkich elementów. Możliwe jest również betonowanie w dowolnym momencie, bez konieczności oczekiwania na wykonanie zlecenia przez betoniarnię. 

Mieszanki przygotowywane na budowie – wady

Produkowanie betonu na budowie ma liczne wady. Wśród nich wyróżniamy:

  • Niedokładność odmierzania poszczególnych składników (kruszywo, piasek, cement, woda),
  • Brak możliwości ulepszania mieszanek domieszkami i dodatkami mineralnymi,
  • Brak możliwości podawania betonu pompą.
Reklama - CEMBET Stachnik producent betonu 

Beton z gruszki – zalety

Beton z gruszki to zwyczajowa nazwa betonu produkowanego w profesjonalnych węzłach betoniarskich. Mieszkanka produkowana jest w sposób precyzyjny, z możliwością ulepszenia domieszkami np. powodującymi wodoszczelność czy możliwość betonowania w ujemnych temperaturach. Produkt jest stabilny jakościowo, co oznacza, że każda partia betonu dostarczanego na budowę ma tę samą jakość. Jest to możliwe dzięki kontrolowaniu jego składu w laboratoriach znajdujących się na terenie betoniarni. Co więcej, beton z gruszki może być dostarczony jednorazowo w dużych ilościach i zazwyczaj w krótkim czasie.

Beton z gruszki – wady

Wadą wyboru betonu z gruszki jest czas realizacji zlecenia, który niekiedy wydłuża się ze względu na konieczność realizacji innych zadań przez betoniarnię. Innym utrudnieniem może być również koszt takiej usługi, który jednak zależy w głównej mierze od wyboru konkretnej betoniarni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 17 =