Co musisz wiedzieć o rzeźbach afrykańskich

Afryka to kontynent, który od zawsze wzbudza zainteresowanie mieszkańców Europy. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że kultura Afryki pełna jest elementów obcych ludziom zamieszkującym pozostałe kontynenty. Jedną z rzeczy, które przyciągają uwagę Europejczyków są rzeźby afrykańskie. Co warto wiedzieć na ich temat?

Gdzie i z czego są wykonywane afrykańskie figurki?

Oryginalne figurki są wykonywane ręcznie na Czarnym Kontynencie przez przedstawicielki afrykańskich plemion. Rzecz jasna rzeźby pochodzą z różnych krajów, między innymi Zimbabwe, Mozambiku, Zambii czy Tanzanii. Warto wiedzieć, że tworzona w Afryce sztuka wiąże się z życiem codziennym tamtejszych ludów, choć pojawiają się w niej także motywy religijne, a nawet magiczne.

Materiałem, który jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia rzeźb afrykańskich są oczywiście różne gatunki drewna (m.in. heban, mahoń, akacja), choć można znaleźć także figurki stworzone z metalu, kamienia, a nawet kości słoniowej. Taka różnorodność wykorzystywanych materiałów sprawia, że rzeźby bardzo różnią się od siebie, bo oczywiście cieszy, pozwala bowiem lepiej poznać lokalną kulturę. Mimo różnic, w rzeźbach afrykańskich często można zauważyć podobny sposób ich tworzenia, często obserwowanym zjawiskiem jest zaburzenie proporcji rzeźbionej postaci, zazwyczaj jest to nieproporcjonalnie duża głowa.

Dlaczego figurki z Afryki fascynują?

Jak już wspomniano kultura afrykańska od dawna fascynuje inne ludy. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że wiąże się to głównie z faktem, że Afrykanie znani są z pięknych tradycji i obrzędów, które są niezwykle widowiskowe. Osoby interesujące się kulturą tego kontynentu chętnie kupują rzeźby z Afryki, by wprowadzić odrobinę tamtejszej kultury do własnego domu. Na rynku można znaleźć oryginalne figurki przedstawiające różne postaci (murzynka z koszem pełnym owoców, czy wojownik) oraz zwierzęta (dostojny lew, lub smukła żyrafa), a także piękne maski, co zdecydowanie ułatwia uzyskanie pożądanego efektu. Rzeźby afrykańskie i nie tylko do zobaczenia na stronie Sklep-Afrykański.pl