Co robić w przypadku zalania telefonu – domowe sposoby i nie tylko

W dzisiejszych czasach mało kto jest sobie w stanie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego. Dzięki temu wynalazkowi, życie stało się o wiele prostsze. W dowolnej chwili, z dowolnego miejsca na świecie można skontaktować się z drugą osobą. Dzięki telefonom komórkowym można również wysyłać wiadomości tekstowe, e-maile, a rozbudowane aplikacje wypełniają wolny czas użytkownikom. Niestety – jak każde urządzenie ulegają one awariom. Co zrobić jeżeli telefon się zaleje?

Domowe sposoby naprawy zalanego telefonu

Jedną z najczęstszych awarii telefonów komórkowych, które są powodowane przez użytkowników w sposób przypadkowy, to oprócz pęknięcia ekranu wyświetlacza jest jego zalanie. Bez obaw – zalany telefon można uratować, co więcej można przywrócić mu sprawność domowymi metodami.

Szybka reakcja

Jeżeli telefon ulegnie zalaniu – bez znaczenia czy wylana zostanie na niego herbata, czy też wpadnie do wody – to niezmiernie istotny staje się czas w jakim podjęte zostaną kroki ratunkowe. Chodzi o to, aby jak najszybciej wyciągnąć telefon i go wyłączyć. Zaleca się, aby przy wyłączaniu zalanego telefonu nie korzystać z wyłącznika, tylko wyciągnąć z niego baterię, a następnie usunąć wszystkie znajdujące się w nim karty.

Suszenie telefonu

Również w tym przypadku potrzebny jest czas – jednak odwrotnie niż było to przy wyciąganiu go z wody – im więcej upłynie go na suszeniu, tym lepiej. Jeżeli podczas zalania do urządzenia dostał się zanieczyszczenia, wówczas trzeba je usunąć. Telefon rozebrany na części powinien suszyć się przynajmniej przez dwa dni, najlepiej w ciepłym miejscu o niskiej wilgotności powietrza. Można wsadzić go do miski z ryżem, jednak umieszczanie urządzeń elektronicznych blisko źródeł ciepła takich jak suszarka czy piekarnik, nie jest polecane.

Naprawa telefonu
Suszenie telefonu

Naprawa telefonu w serwisie

W przypadku, gdy domowe metody suszenie zalanego telefonu komórkowego zawiodą, lub użytkownik nie czuje się na tyle pewnie aby samodzielnie podjąć wyżej wymienione czynności, to wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie telefonu do wyspecjalizowanego serwisu (np. NaprawTelefon.pl), w którym jego naprawą zajmą się profesjonaliści.