Co to są chillery absorpcyjne?

W dzisiejszych czasach kwestia połączenia chłodzenia pomieszczeń z jednoczesnym dbaniem o oszczędzanie energii jest jedną z podstawowych kwestii dotyczących zastosowania klimatyzacji. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają nam osiągnąć balans pomiędzy potrzebami klimatyzowania przy niewielkim zaangażowaniu energii elektrycznej.

Doskonałym rozwiązaniem w takim wypadku są chillery absorpcyjne. Mechanizm tych urządzeń opiera się na procesie absorpcji, czyli zjawisku polegającym na pochłanianiu energii powstającej podczas przetwarzania energii. Jest to niezwykle efektywna oszczędność pieniędzy i energii, która wpływa również korzystnie na nasze środowisko.

Chiller absorpcyjny może pobierać energię z ciepła wytwarzanego na przykład podczas spalania gazu ziemnego, oleju opałowego, podgrzewania gorącej wody, czy pary wodnej. Wykorzystuje się zatem ciepło geotermalne, odpadowe, czy wszystkie te źródła na raz. Szczególnie właśnie chillery absorpcyjne wykorzystujące kilka źródeł zasilania na raz są wydajne i popularne. Pozwalają one zaoszczędzić dużo energii elektrycznej i jednocześnie efektywnie klimatyzować pomieszczenia. Urządzenia te znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w obiektach komercyjnych, serwerowniach, pomieszczeniach przemysłowych, sklepach, biurach i innych miejscach, w których konieczne jest kontrolowanie temperatury. Chillery absorpcyjne można zakwalifikować do urządzeń, które przeprowadzają proces przetwarzania energii odnawialnej.

Powstające podczas różnych procesów grzewczych ciepło jest wykorzystywane powtórnie do zasilania urządzeń klimatyzacyjnych. Jakie to proste a jednocześnie niebywale zaskakujące ciepło jest przetwarzane w chłodzenie. Genialne rozwiązanie, które jest oszczędne, ekologiczne i jednocześnie bardzo wydajne oraz praktyczne. Popularność chillerów absorpcyjnych została doceniona także przez dostawców energii i gazu, którzy w swoich zakładach wykorzystują te urządzenia jako zasilacze systemów klimatyzacyjnych.