Cztery fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa rozwija się przez długi czas. W trakcie jej przebiegu można wyróżnić kilka faz, które różnią się od siebie objawami i stopniem uzależnienia. Przyjmuje się, że istnieją cztery fazy alkoholizmu. Jak wygląda każda z nich?

Faza pierwsza – wstępna

Faza wstępnego alkoholizmu jest pierwszym etapem, z którym spotyka się każdy alkoholik. Może trwać nawet kilka lat. Psycholodzy zwracają uwagę na to, że na początku sporadyczne picie zaczyna zmieniać się w zapijanie smutku, stresu i porażek w życiu. Osoba narażona na alkoholizm twierdzi, że picie jest odprężające i przyjemne. Dlatego chętnie do niego wraca. Taka osoba myśli, że kontroluje spożywanie alkoholu, jednak tak naprawdę, tolerancja organizmu na napoje tego typu zwiększa się. Tym samym alkoholik spożywa ich coraz więcej i częściej.

Faza druga – ostrzegawcza

Następnie alkoholik ma do czynienia z fazą ostrzegawczą alkoholizmu. Na tym etapie picie przestaje być tylko sporadyczne. Zaczyna szukać coraz częściej okazji do spożywania napojów alkoholowych. Osoba w fazie ostrzegawczej potrzebuje więcej alkoholu, aby poczuć satysfakcję płynącą z upojenia. Dlatego zwykle pije coraz szybciej i więcej. Etap ostrzegawczy jest bardzo niebezpieczny, ponieważ brak alkoholu wprowadza osobę w stan złego samopoczucia. Przez co musi ponownie się napić, aby poczuć ulgę. Alkoholicy na tym etapie często zauważają, że piją coraz więcej. Mimo wszystko nie myślą jeszcze o tym, że są zagrożeni alkoholizmem.

Faza trzecia – krytyczna

Następnym etapem jest faza krytyczna alkoholizmu. W fazie krytycznej alkoholik nie może poradzić sobie z potrzebą sięgnięcia po kolejny kieliszek. Picie zazwyczaj wyzwala w nim reakcję łańcuchową, która polega na problemach z zaprzestaniem spożycia. Najczęściej picie alkoholu w przypadku takiej osoby kończy się tak zwanym urwanym filmem. Osoby na tym etapie piją w samotności i bez jakiejkolwiek okazji, najczęściej w ukryciu przed innymi.

Faza czwarta – chroniczna

Ostatni etap jest chroniczną fazą alkoholizmu. Wówczas osoba traci całkowitą kontrolę nad swoim nałogiem. Pije jak najczęściej i jak najwięcej baz zahamowań. Organizm domaga się alkoholu. Tacy ludzie upijają się niezależnie od okoliczności. Piją w pracy lub w miejscach publicznych. W takim przypadku obniża się ich tolerancja na alkohol. W fazie chronicznego alkoholizmu kilka kieliszków wystarczy do tego, aby alkoholik wprowadził się w stan upojenia alkoholowego.

Bez względu na to, w której fazie znajduje się osoba uzależniona, warto pamiętać o tym, że alkoholizm jest chorobą, którą można leczyć. Kiedy zauważy się jego pierwsze oznaki, nie wolno zwlekać, trzeba zgłosić się o pomoc do specjalistów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 4 =