Czy domy prefabrykowane można zamieszkiwać przez cały rok?

Domy z gotowych elementów nie są jeszcze popularne w Polsce, mimo że za granicą są budowane bardzo często. A szkoda! Domy modułowe to sposób na wybudowanie własnego lokum nawet w kilka tygodni. Są to jednak inwestycje, które nadal budzą wiele nieufności. Czy w domu z prefabrykatów można mieszkać cały rok?

Jak powstaje dom modułowy?

Domy modułowe w całości powstają w fabryce, a na miejsce budowy przywożone są jako gotowe elementy. Składanie domów prefabrykowanych przypomina składanie domku z kart. Kolejne elementy dostawiane są do siebie, co zajmuje wyłącznie kilka dni.

Domy prefabrykowane mogą być budowane o każdej porze roku. Budując dom metodą tradycyjną nie można niektórych prac wykonywać, gdy na dworze jest mróz czy opady. Domy modułowe nie są wrażliwe na warunki atmosferyczne, dzięki temu budowę domu można rozpocząć nawet zimą, gdy warunki atmosferyczne są dalekie od wymarzonych.

Ciepłe czy zimne?

Bardzo wiele kontrowersji budzi ogrzewanie domu z prefabrykatów. Biorąc pod uwagę szybki sposób budowania domów modułowych wiele osób obawia się, że są to domy nieodpowiednie do całorocznego zamieszkiwania. Nic bardziej błędnego!

Domy z gotowych elementów powstają w fabrykach z zachowaniem wszelkich standardów cieplnych. Izolacja termiczna i duża akumulacja ciepła powoduje, że w domach z prefabrykatów nie ma dużych wahań temperatur. Dzięki temu można zredukować koszty ogrzewania zimą, a koszty klimatyzacji latem.

Bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na szczelność domów, są umiejętności ekipy budowlanej. Domy prefabrykowane mogą powstać tylko budowane przez wyspecjalizowane ekipy, które znają tajniki swojej pracy. Nie ma tu miejsca na przypadkowych pracowników budowlanych, którzy nie mają wiedzy oraz doświadczenia.

Budując domy modułowe należy wykluczyć straty cieplne w takich miejscach, jak drzwi, okna czy łączenia ścian oraz dachu. Starannie zbudowany dom jest energooszczędny i funkcjonalny, co ma zasadniczy wpływ na koszty utrzymania domu oraz na komfort jego użytkowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × cztery =