Zbita szybka - Naprawtelefon.pl

Czy opłaca się samodzielnie naprawiać wyświetlacza w telefonie?

Smartfony są telefonami posiadającymi wiele cennych funkcji, ale jedną z ich wad jest stosunkowo delikatna budowa. Upadek telefonu nawet z niewielkiej wysokości może skutkować pęknięciem wyświetlacza, które jest jedną z typowych usterek najnowszych telefonów.

Jeśli dotknie nas taki problem zastanawiamy się, czy właściwie możliwa i opłacalna jest naprawa wyświetlacza na własną rękę?

Ocena uszkodzeń

Po uszkodzeniu warto sprawdzić, co właściwie zostało w telefonie uszkodzone. Jeśli działa on bez zarzutu to prawdopodobnie jedynym problemem jest zbita szybka, która może nawet całkowicie uniemożliwiać korzystanie z dotykowego ekranu naszego smartfona. Jeśli telefon nie uruchamia się to możliwe, że usterka jest poważniejsza i może być konieczna nawet wymiana wyświetlacza. Dopiero na podstawie zaobserwowanej usterki można starać się o naprawę telefonu.

Internecie do najpopularniejszych modeli bez problemu znajdziemy całe zestawy naprawcze wyświetlaczy, digitizerów czy nawet całych modułów wraz z dołączoną instrukcją naprawy. Teoretycznie można więc zrobić to w domu, jednak cały zabieg wymaga precyzji oraz odpowiedniej wiedzy i nie gwarantuje poprawnego działania telefonu. Zestawy naprawcze zazwyczaj oferują zamienniki, a nie oryginalne części – są więc stosunkowo tanie, ale nie jest wykluczone, że po ich zastosowaniu uzyskamy odbarwienia ekranu czy pogorszenie reakcji telefonu na dotyk.

Jeśli zdecydujemy się na naprawę w punkcie serwisowym producenta to na pewno zostaną użyte oryginalne części, mające gwarancję. Dzięki temu nie ma mowy o niepoprawnym działaniu telefonu czy ubocznych wadach stosowanego materiału. Minusem jest jednak znacznie wyższa cena takiej naprawy, której dokonują już specjaliści znający się na serwisowaniu telefonów.

Zatem, warto samemu naprawiać zbity wyświetlacz?

Jeśli nie wiąże się to z dużymi kosztami i mamy łatwo dostępne części to można spróbować, oczywiście jeśli wiemy jak zabrać się do całego zabiegu. Z drogimi smartfonami z wyższej półki może lepiej nie eksperymentować, ponieważ wymiana zbitej szybki może uszkodzić inne, delikatne podzespoły. Trzeba również pamiętać, że samodzielna naprawa uszkodzonego ekranu pozbawi nas gwarancji producenta. Czasem warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, czy przypadkiem nie opłaca nam się bardziej oddanie telefonu do serwisu.

Naprawtelefon