Czy posiadanie dużej ilości pieprzyków jest niebezpieczne?

Każdy z nas ma pieprzyki. Jedni mają ich zaledwie kilka, a inni posiadają ich naprawdę wiele. Niektóre z nich posiadamy od urodzenia, a inne pojawiają się z wiekiem. Jak to wiadomo, temat pieprzyków jest dość delikatny, coraz częściej poruszany przez lekarzy dermatologów.

Pieprzyki zazwyczaj zupełnie w niczym nie przeszkadzają i są nic nie znaczącym dodatkiem na naszej skórze. Niestety zdarzyć się może, że pieprzyk to zmiana nowotworowa. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby pieprzyki obserwować, a wszelkie wątpliwość konsultować z lekarzem.

Czy posiadanie pieprzyków jest niebezpieczne?

Posiadanie pieprzyków nie jest oczywiście niebezpieczne. Mówimy tu jednak o zwykłych pieprzykach. Zupełnie inną sprawą są pieprzyki, które charakteryzują się bardzo ciemnym kolorem, wręcz czarnym, nachodzą strupkiem, swędzą, krwawią bądź zmieniają się z czasem. Takie pieprzyki zdecydowaniem mogą być niebezpieczne – mogą okazać się czerniakami.

Czy konieczne jest usuwanie pieprzyków?

Usuwanie pieprzyków, które są naturalnymi zmianami w pigmentacji skóry nie ma sensu (chyba, że w jakiś sposób nam przeszkadzają – wtedy można oczywiście skorzystać z zabiegu medycy estetycznej). Jeśli natomiast pieprzyk wykazuje takie objawy jak:

  • swędzenie i pieczenie,
  • zmiana koloru,
  • ból,
  • zmieniający się kształt pieprzyka,
  • krwawienie,

W tych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jest wysoce prawdopodobne, że zaleci on usunięcie takiego pieprzyka, aby uniknąć ewentualnego rozwoju choroby.

Na czym polega zabieg usuwania pieprzyków i czy jest bolesny?

Istnieją dwa sposoby usuwania pieprzyków. Pierwszą metodą jest metoda chirurgiczna, a druga to laserowa. Zabieg taki może wykonać tylko wykwalifikowany lekarz dermatolog. To lekarz podejmuje decyzję co do metody usunięcia pieprzyka. Wybiera ją w zależności od struktury pieprzyka i jego umiejscowienia. Dermatologia może pochwalić się dziś bardzo wysokim standardem wykonywania tego zabiegu. Jest on zupełnie bezbolesny, a po usunięciu specjalne maści sprawiają, że rana goi się szybko i sprawnie.

Dr W Aesthetic

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 16 =