Kula haka holowniczego

Czy trzeba demontować kulę zaczepu haka holowniczego?

Posiadanie haka holowniczego to ogromna wygoda, zawsze i w każdym przypadku można do samochodu dopiąć przyczepkę lub specjalny bagażnik, na przykład rowerowy. Montowane haki holownicze to elementy zamontowane na stałe lub takie, które można z łatwością odpinać. Ostatnio zmieniły się też przepisy unijne co do haków holowniczych. Dyrektywy mówią, ze hak nieużywany powinien być od razu odpięty, jednak przepisy te dotyczą samochodów, w których dopiero co zamontowano hak holowniczy.

Czy można po drogach poruszać się z nieużywanym hakiem?

W przypadku, gdy hak holowniczy został poddany homologacji przed wejściem unijnych przepisów, nie ma potrzeby demontowania kuli zaczepu w takim samochodzie. Dzisiaj dopuszcza się możliwość poruszania po drogach publicznych, samochodów z nieużywanym hakiem holowniczym, jednak kula zaczepu nie powinna przesłaniać tablicy rejestracyjnej.

Jaki hak holowniczy jest lepszy?

Kierowcy mają do wyboru zamontowanie haka holowniczego stałego oraz takiego, którego zaczep można w każdej chwili wymontować.

Są różne opinie na temat haków holowniczych, uważa się, że gdy sprawca najedzie na tył samochodu z przyczepioną kulą zaczepu, skutki kolizji mogą być gorsze niż gdyby hak był odczepiony.

Czy demontować kulę zaczepu?

Jednym słowem można jeździć samochodem z przyczepionym na stałe zaczepem na hak holowniczy oraz z zaczepem odpinanym. Specjalnie nie trzeba demontować kuli zaczepu. Jednak do końca nie jest wiadome, jak będzie w przyszłości w naszym kraju oraz jak w końcu będą na taki zaczep patrzeć w krajach Unii Europejskiej.

Najlepiej więc chyba pozostawić już zaczepy w samochodach, w których hak zamontowany jest na stałe, a w przypadku montowania na nowo lub w nowych samochodach zdecydować się na zaczep odpinany.

Plusy i minusy

Zarówno hak holowniczy montowany na stałe, jak i hak, który można rozmontować, w przypadku nieużywania go, mają swoje plusy i minusy.

Haki holownicze dobrze jest dopasowywać do modelu i rodzaju danego auta. Zawsze inny rodzaj haka pasuje do innego modelu.

Ponadto wypinany hak holowniczy jest znacznie droższy od zwykłego haka.

Haki holownicze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + osiemnaście =