Czym jest lustrzanka?

Wielu ludzi ulega dziś modzie kupowania drogich lustrzanek. Taka moda nie zawsze jest działaniem dobrym, bo czasami można tylko wyrzucić swoje pieniądze w błoto. Dobra lustrzanka kosztuje kilka tysięcy złotych, a do zwykłej amatorszczyzny w zupełności wystarczy zwykła cyfrówka.

Ludzie wychodzą z założenia, że kupno lustrzanki to koszt jedno razowy. Tak nie jest- możliwość robienia profesjonalnych zdjęć to dodatkowy koszt (nowy obiektyw i inne tego typu narzędzia). Jeżeli chodzi o profesjonalnego fotografa to oczywiście lustrzanka będzie dobrą inwestycją, bo daje o wiele więcej możliwości.

Lustrzanka Olympus, lustrzanki Nikon są to czołowe firmy, które zaopatrują najlepszych fotografów, więc jeżeli stawia się na jakość to aparat warto kupić w tych właśnie firmach. Jeżeli zwykły zjadacz chleba chce sprawić sobie przyjemność kupując aparat powinien porównać lustrzanki z kompaktami. Zasadniczą różnicą jest funkcjonalność. Lustrzanki sprawdzają się tylko i wyłącznie pod kątem robienia samych zdjęć, zaś kompaktami można zrobić zdjęcia, a także nagrać film, czasami nawet w wysokiej jakości i z dźwiękiem stereo. Biorąc pod uwagę funkcję obiektywu, to w lustrzance zawsze można go zmienić, a w kompakcie jest wbudowany, więc zmiana nie wchodzi w grę. Kolejną różnicą na pewno jest wygląd, kompakt to mały aparat, a lustrzanki są duże i na przykłady nie poręczne. Nawet najtańsze lustrzanki nie są tanie, dlatego za nim się kupi tak drogi aparat trzeba rozważyć czy jest sens.

Aparaty cyfrowe są dla każdego, jednak dzieląc je na grupy powiemy, że mają różne przeznaczenie, na pewno lustrzanka kodak nie jest przeznaczona dla turysty chcącego przywieźć zdjęcia z wakacji, w takim przypadku to zwykła strata swoim pieniędzy. Ceny aparatów cyfrowych potrafią być bardzo wysokie, ale jeżeli zaopatrzymy się w zwykłe aparaty kompaktowe to na pewno nie przepłacimy, a jeżeli jesteśmy zwykłymi turystami to na pewno nie pożałujemy. A cena lustrzanki potrafi zaskoczyć, często właśnie negatywnie, dlatego to jaki aparat zakupimy musi być przemyślane.

Polecam także:

Wybór aparatu