Refleksologia

Czym jest Refleksologia?

Refleksologia to nauka zwana inaczej terapią „zonową”. Zaliczana jest do terapeutycznych metod holistycznych, których głównym zadaniem jest uciskanie odpowiednich punktów na ciele.

Specjaliści nazywają je refleksami, co wyjaśnia terminologię. Wszystkie punkty uciskane podczas terapii zlokalizowane są w stopach, rękach lub na twarzy. Zgodnie z przyjętą zasadą są one połączone bezpośrednio z organami wewnętrznymi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Refleksologia już od 2005 roku jest w Polsce oficjalnie uznawana za zawód.

Krótka geneza Refleksologii

Zasadę leczniczej Refleksologii, którą stosuje się do dnia dzisiejszego opracowała Eunice Ingham, która w latach trzydziestych ubiegłego wieku postanowiła poświęcić całe swoje życie zawodowe na udoskonalanie metod terapii. Jako pierwsza wydała na ten temat książkę z obszernym wytłumaczeniem swojego odkrycia i otworzyła pierwszą szkołę kształcącą zawodowych refleksologów.

Podstawowe założenia Refleksologii

Według Refleksologii ludzkie ciało można podzielić na pięć par stref, które nazywane są specjalistycznie „zonami”. Są one zlokalizowane w każdym fragmencie ciała. Uciskając poszczególne refleksy stymulujemy przepływ energii, która zdaniem terapeutów może mieć działanie silnie uzdrawiające.

Czy te odkrycia mają swoje poparcie w nauce?

Niekoniecznie. Dotychczas nie odnaleziono jednoznacznych dowodów, które potwierdzałyby lecznicze oddziaływanie refleksologii na stan zdrowia pacjentów. Specjaliści opierają swoją wiedzę w dużej mierze na opiniach osób poddających się regularnie terapii. Obserwacje pozwalają wciąż udoskonalać metodę terapii, dzięki czemu korzyści z jej stosowania są dla pacjentów coraz wyraźniejsze.

Kim jest refleksolog?

Jak już udało nam się wspomnieć refleksologia już od 2005 roku w Polsce uważana jest oficjalnie za zawód. Wobec tego terapeuci działają w Polsce w pełni legalnie, mogą odbywać stosowne kursy kształcące i doszkalające, uczestniczyć w specjalistycznych warsztatach i pogłębiać swoją wiedzę w oparciu o nowe odkrycia w dziedzinie. Niemniej jednak refleksolodzy nie są (a przynajmniej nie muszą być) lekarzami. Często z ofertą usług refleksologicznych spotkamy się w gabinetach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych.

Czy więc warto?

Naszym zdaniem warto. Dzięki krótkiej terapii być może nie uda się wyleczyć wszystkich chorób, ale dobrze przeprowadzony zabieg spowoduje pełne rozluźnienie i oczyszczenie ciała z nagromadzonych toksyn, co z pewnością nie pozostanie obojętne naszemu ogólnemu samopoczuciu.

Tajskimasaz.pl

 

Jeśli zastanawiasz się jaki masaż wybrać, albo chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat profesjonalnego masażu tajskiego to u nas znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania!