Czym się kierować przy zakupie demagnetyzera

Czym się kierować przy zakupie demagnetyzera?

Twarde dyski służą do przechowywania wszelakiego rodzaju informacji. Najczęściej są to informacje prywatne, poufne lub służbowe, które muszą być bardzo dobrze chronione, aby nie dostały się w nieodpowiednie ręce. Obligatoryjność nieodwracalnego kasowania takich danych na skutek awarii, sprzedaży lub wymiany nośników powoduje, że jest to jeden z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa każdego podmiotu.

Aby rozwiązać ten problem, najlepiej jest usunąć całkowicie dane z twardego dysku. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się urządzenia kasujące dane za pomocą impulsu elektromagnetycznego nazywane demagnetyzerami. Demagnetyzer pojawił się w Polsce w roku dwa tysiące dziesiątym, a wprowadziła go na rynek firma Mediarecovery.

Obecnie posiadanie przez przedsiębiorstwa lub instytucje publiczne urządzeń demagnetyzujących jest już po prostu standardem podobnym do posiadania niszczarki do papieru.

We współczesnych czasach twarde dyski posiadają maksymalny współczynnik zewnętrznego pola magnetycznego na poziomie 5000 Oe. Oznacza to, że aby dane zostały na twardym dysku całkowicie zniszczone demagnetyzer musi wytwarzać pole magnetyczne większe niż ta wartość.

Skuteczność oraz pewność, że dany demagnetyzer spowoduje całkowitą i nieodwracalną utratę danych potwierdzone muszą być przez niezależne instytucje, które upoważnione są do wydawania certyfikatów. I właśnie takie demagnetyzery z odpowiednimi certyfikatami powinny być podstawa do ich zakupu.

Zobacz: ProDevice: Trwałe usuwanie, wymazywanie i niszczenie danych z dysku

Aktualnie najbardziej popularne demagnetyzery to modele komorowe lub płytowe. Jednak w ostatnich latach przewaga należy do demagnetyzerów komorowych, gdyż charakteryzują się one większą prostotą oraz komfortem pracy. Poza tym są one zdecydowanie bezpieczniejsze oraz pozwalają na ciągła pracę bez konieczności czasowego przerywania pracy i zamykania urządzenia.

Bardzo ważną jest też waga demagnetyzera, im lżejsze urządzenie tym można z nim łatwiej podejść do nośnika, na którym musimy skasować dane, nawet jeśli znajduje się ono w odległej lokalizacji.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 2 =