Dlaczego unieszkodliwianie odpadów medycznych jest tak ważne?

Odpady medyczne powstają w wyniku leczenia pacjentów. Mogą to być zużyte strzykawki, kompresy, puste fiolki po lekarstwach, a także przeterminowane lekarstwa, które kupiliśmy w aptekach. Stopień zagrożenia, jakie jest stwarzane przez niezutylizowane odpady zależy oczywiście od ich rodzaju.

Niezwykle groźne są odpady medyczne, które powstały w wyniku kontaktu z krwią pacjenta. W przypadku zetknięcia ze skażonymi gazikami lub zużytymi strzykawkami możemy nabawić się nie lada infekcji. Pacjent może mieć bardzo groźne choroby zakaźne. W takim przypadku nawet najmniejszy kontakt z jego krwią może skończyć się zainfekowaniem osoby trzeciej.

Takie choroby jak AIDS, czy dżuma to typowe choroby zakaźne. Co ciekawe można je wykorzystywać jako broń biologiczną. Wszyscy z pewnością słyszeli o wągliku, botulizmie oraz ospie prawdziwej. Są to śmiertelne choroby zakaźne. Proszę sobie wyobrazić, że poprzez nieprawidłowo utylizowane odpady medyczne taka choroba może wdać się do czyjegoś organizmu.W przypadku, gdy odpady niebezpieczne znajdują się na śmietniku do zakażenia może dojść poprzez zwierzęta.

Przykładowo: na śmietniku będzie buszował szczur, który zetknie się z zainfekowanym odpadem. Następnie na chorego gryzonia polować będzie kot, który z kolei zawsze ma styczność z ludźmi. Zarazę mamy gotową. Oczywiście to duże uproszczenie, co nie zmienia faktu, że może się tak wydarzyć. To właśnie z tego powodu należy poprawnie utylizować odpady medyczne. Wykonuje się to w specjalnych spalarniach do odpadów niebezpiecznych. Firma, która to wykonuje musi posiadać wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa.