Długofalowe skutki alkoholizmu

Alkoholizm jest bardzo poważnym globalnym problemem. Choroba rujnuje szczęście nie tylko samej osoby uzależnionej, ale także jej rodziny i najbliższego otoczenia. Warto więc ją leczyć i nie zamiatać problemu pod dywan poprzez wypieranie, że dany problem nie istnieje, albo, że nie jest aż tak źle. Fazy alkoholowe bardzo szybko postępują rujnując zdrowie chorego i doprowadzając do coraz poważniejszych problemów. Bardzo wiele rodzin się rozpada, bo niestety życie u boku osoby uzależnionej staje się koszmarem. Nie jesteśmy w stanie dużej znieść problemu.

Jakie są skutki alkoholizmu

Alkoholizm nie tylko zmienia chorego w całkiem innego człowieka, ale także rujnuje doszczętnie zdrowie fizyczne. Pojawiają się lęki i stany depresyjne z którymi chory nie potrafi sobie bez alkoholu poradzić. Kolejnym niepokojącym sygnałem jest nadciśnienie dlatego u chorego pojawiają się czerwone plamy na twarzy poprzez uderzającą krew do mózgu.

Kolejnym przykrym skutkiem są coraz częstsze zapominania i luki w pamięci. Nie możność osiągania szczęścia i radości. Chory bez wypicia nie jest już w stanie odczuwać szczęścia i zadowolenia z życia. Coraz trudniej radzi sobie ze stresem i nie potrafi już rozwiązywać problemów, z którymi radził sobie kiedyś bez problemów. Stopniowo nie interesuje go nic poza wypiciem określonej ilości trunku i zaspokojeniu nałogu. Jest to bardzo trudny okres nie tylko dla samej osoby uzależnionej, ale także jego najbliższych. Chory często sam próbuje przestać potajemnie pić, ale nie może co powoduje kolejne frustracje, które jak każdy inny problem rozwiązuje alkoholem.

Leczenie alkoholizmu to bardzo trudna droga i chory sam sobie z nią nie poradzi. Potrzebuje terapeutów. którzy opracują indywidualną terapię i zapewnią pomoc rodzinie chorego. Jest to kluczowe i tylko taka droga doprowadzi do wyjścia z nałogu. Zapewni mu powrót do życia i codzienne funkcjonowanie znowu nie będzie dla niego problemem. Bardzo ważna jest pomoc rodziny i najbliższych chorego, bo wsparcie jest tutaj kluczowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − trzy =