Dokumenty podczas jazdy autobusem

W bardzo wielu przypadkach, analizując kwestię transportu osób, skupiamy się przede wszystkim na obowiązkach przewoźników. Wiele osób zapomina jednak, że podróżując jakimkolwiek zorganizowanym transportem, zwłaszcza zewnętrznym, czyli nie takim, który jest przygotowany i wynajęty specjalnie dla naszej grupy, musimy posiadać odpowiednie dokumenty i podporządkować się przepisom.

Z tego też powodu przewóz osób bywa jednym z problematycznych zagadnień, bo w wielu przypadkach chodzi do istnego dysonansu. Z jednej strony osoby przewożone często sprawdzają kierowców i wymagają od nich przestrzegania wszystkich przepisów, również tych, o których ktoś tylko słyszał, a z drugiej pasażerowie sami nie są skłonni do pilnowania swojej części zobowiązań.

Pasażer ma obowiązki

Oczywiście, do wręcz podstawowych obowiązków pasażera należy… posiadanie dokumentu, który pozwala mu na poruszanie się danym pojazdem. W przypadku wycieczek zorganizowanych jest to zwykle prostsze, bo mowa po prostu o byciu na liście pasażerów danej wycieczki. W przypadku autobusów miejskich – jest to bilet, czy to jednorazowy, czy miesięczny, albo jakikolwiek dokumenty uprawniający do poruszania się bez tego biletu. Prywatny przewóz osób (firmy np. Ikar lub ComfortClass) ma zazwyczaj swoje własne zasady dotyczące tego rodzaju dokumentów – są to najczęściej albo bilety kupowane bezpośrednio u kierowcy, albo wcześniej, z posiadanym świstkiem potwierdzającym rezerwację. W zasadzie jedynie w transporcie publicznym można liczyć na rozmaite zniżki, jeśli sam przewoźnik nie organizuje tego rodzaju akcji.

Co trzeba posiadać?

Poza oczywistością związaną z posiadaniem biletu potrzebujemy jeszcze dodatkowych dokumentów. Jeśli posiadamy jakąkolwiek zniżkę na bilety, musimy przede wszystkim posiadać również dokument, który nas do tej zniżki uprawnia. Zazwyczaj jest to dokument, który zawiera zdjęcie, ponieważ taki właśnie jest najbardziej uznawany przez rozmaitych kontrolerów. Generalnie jednak, nawet bez zniżek, powinniśmy posiadać przy sobie dokumenty, dzięki którym możemy być wylegitymowani np. w razie nieposiadania biletu – gdy go choćby zgubimy. W wielu przypadkach przewóz osób ma bardzo konkretne przepisy decydujące o tym, w jaki sposób możemy być kontrolowani – i dotyczy to głównie kontrolerów z komunikacji miejskiej. Co więcej, zanim wybierzemy konkretny przewóz osób oferowany prywatnie, musimy sprawdzić, co musimy mieć przy sobie – czasem za bilet płacimy dopiero przy kierowcy, a musimy to zrobić albo za pomocą drobnych, albo też z użyciem np. karty zbliżeniowej, jeśli jest taka opcja.