Drewno kominkowe – jak wybrać najlepsze?

Kominek to bardzo modny element aranżacji salonu. Służy jednak nie tylko do celów dekoracyjnych, ale przede wszystkim do jego ogrzewania, a często także do ogrzewania sąsiednich pomieszczeń.

Jakie drewno do kominka?

Do palenia w kominku potrzeba od 5 do 15 m3 drewna w zależności od wielkości ogrzewanych pomieszczeń. Zajmuje to sporo miejsca i warto przygotować się do tego przed sezonem i zgromadzić odpowiednią ilość drewna.

Do kominka najlepiej nadaje się twarde i gęste drewno liściaste, które jest bardziej kaloryczne niż drewno miękkie. Choć jest droższe to jego kaloryczność w zupełności rekompensuje różnice w cenie.

Drewno twarde spala się powoli, oddaje więcej ciepła i mniej brudzi drzwiczki kominka. Do najbardziej polecanych gatunków należą:

  • buk,
  • dąb,
  • grab,
  • jesion – trudny do łupania,
  • drzewa owocowe – grusza, jabłoń, wiśnia i śliwa.

Drzewa owocowe nie tylko dają dużo ciepła, ale także przyjemny zapach.

W kominku nie należy palić drewnem pochodzącym z drzew iglastych. Zawiera ono dużo żywicy, która powoduje szybkie zanieczyszczenie kominka i przewodów kominowych. Ciemne plamy na drzwiczkach są bardzo trudne do usunięcia.

Jak wybierać drewno kominkowe?

Ważna jest nie tylko twardość i gęstość drewna, ale także stopień jego wysuszenia. Drewno mokre zaraz po ścięciu zawiera nawet do 70% wody, po wysuszeniu jej ilość spada do 20%. Kaloryczność drewna suchego jest dwa razy większa niż drewna mokrego. To właśnie z tego względu drewno kominkowe powinno być sezonowane, najlepiej przez 2 lata. Jeśli więc decydujemy się na zakup drewna mokrego, to musimy mieć miejsce na jego sezonowanie.

Wybierając drewno opałowe warto zwrócić także uwagę na grubość kory, im jej warstwa jest cieńsza tym lepiej, bo wartość opałowa kort jest bardzo niska.

Najtaniej drewno opałowe można kupić w nadleśnictwie, ale trzeba się wtedy z dodatkową pracą, trzeba je pociąć, połupać i sezonować. Droższe jest drewno sprzedawane w składach, ale jest już pocięte na gotowe szczapy, sprzedawane jest w metrach przestrzennych nasypowych lub ułożonych (bardziej opłacalne). Najdrożej wychodzi zakup drewna na stacjach benzynowych lub w marketach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 3 =