Elewacja, która wytrzyma lata

Dobór elewacji ma znaczenie zarówno dla estetycznego wyglądu domu, jak również dla jego ocieplenia i ochrony murów. Ma ona służyć przez lata, dlatego powinna być solidnie wykonana oraz odpowiednio dobrana. W tak ważnych kwestiach nie ma miejsca na pomyłki, dlatego warto przyłożyć się, aby podjąć trafne decyzje. O czym należy pamiętać? Spójrzmy.

Firma

Jakość elewacji zależy od staranności nakładania tynków zewnętrznych, dlatego ważne, aby zajęła się tym doświadczona ekipa. Lepiej nie nastawiać się na oszczędności wybierając firmę wykonawczą. Podobnie jest z wyborem materiałów. Oszczędności zrobione w tym zakresie mogą być złudne. Kupując tynki kiepskiej jakości bardzo szybko może być konieczny kolejny remont, a takiej sytuacji nikt nie chce.

Kolor

Kolor elewacji (przykłady tutaj) powinien pasować do charakteru budynku i jego otoczenia. Duże znaczenie ma tutaj odcień dachówki, podbitki dachowej oraz stolarki okiennej. Wszystkie te kolory powinny z sobą harmonizować.   Od doboru barwy zależy również późniejsze brudzenie się ścian. Jasne odcienie oczywiści szybciej ?łapią? brud, dlatego lepiej nie stosować ich w sąsiedztwie ruchliwych ulic czy fabryk. Ciemne natomiast szybciej tracą kolor pod wpływem słońca.

Struktura

Wybierając strukturę tynków zewnętrznych należy pamiętać, że próbki pokazywane przez firmy wykonawcze są bardzo małej wielkości. Dana struktura będzie wyglądała zupełnie inaczej na ścianie wielkich rozmiarów. Warto skorzystać z darmowych programów, które pozwalają wizualizować dom w różnych wersjach elewacji. Jest pomocne narzędzie, które pozwoli uniknąć pomyłek, które będą kosztować wiele nerwów i pieniędzy. Struktura ma też znaczenie, dla poziomu zabrudzeń powstających na zewnętrznych na tynkach. Gładka ściana dłużej pozostaje czysta, natomiast głębokie żłobienia czy rowki są miejscami, w których osadza się kurz.

Materiał

Na rynku dostępnych jest wiele typów tynków zewnętrznych, ale najbardziej popularne są cienkowarstwowe. Możemy wybrać masy tynkarskie silikonowe, silikatowe, akrylowe, mineralne. Wszystkie, oprócz mineralnych, występują w bogatej palecie kolorystycznej i strukturalnej. Różnią się wytrzymałością, elastycznością i paraprzepuszcalnością.

Chciałbym w tym miejscu polecić usługi firmy PAROL. Firma świetnie wykonuję swoją prace.