Figurki z drewna w Twoim domu

Afryka to kontynent, który od zawsze fascynuje Europejczyków. Szczególną ich uwagę przykuwają przepiękne zachody słońca oraz sztuka afrykańska, która ma w sobie dużą dozę tajemniczości, skrytości i mistycyzmu.

Dlaczego warto umieścić u siebie w domu figurki afrykańskie?

Po pierwsze dlatego, że są bardzo intrygujące, ładne i nietuzinkowe. Po drugie sprawiają, że każde wnętrze robi się ciekawsze i niebanalne. Po trzecie, jeśli wierzyć afrykańskim przesądom figurki z drewna przeganiają złe moce i zapewniają w życiu szczęście, a jego przecież nigdy za wiele.

Poza tym figurki afrykańskie to idealny dodatek do wnętrz w stylu minimalistycznym. Po pierwsze z reguły nie zabierają dużo przestrzeni, a mogą sprawić, iż mieszkanie stanie się atrakcyjniejsze optycznie i wizerunkowo dla potencjalnych gości, którzy mogą odwiedzić nasz dom.

Z czego mogą być wykonane afrykańskie figurki?

Wśród tego typu wyrobów przeważają oczywiście figurki z drewna. Niemniej na rynku konsumenckim można jeszcze spotkać figurki z kamienia czy kości słoniowej. Co równie istotne, to mogą być one ozdobione trawą, liśćmi, mchem lub innymi roślinami.

Afrykanie wierzą, że w roślinach drzemie ogromny sprawczy potencjał, dlatego upychają ich elementy do swoich figurek. Może przez to człowiek ma nieodparte wrażenie, że figurki te nie są wyłącznie martwymi, nieżywymi wytworami, a przedmiotami z duszą.

Jaką formę mogą przybrać figurki afrykańskie?

Po pierwsze figurki z drewna mogą uwieczniać na przykład podobiznę wojownika, który w ręku trzyma dzidę lub przedstawiać człowieka, który odprawia jakieś magiczne rytuały i wzywa duchy przodków. Po drugie drewniane figurki mogą mieć postać zwierząt, na przykład lwa, zebry lub słonia. Po trzecie figurki mogą być imitacją totemów, czyli rodzajem ochronnych talizmanów.

Co jeszcze ciekawego do zaoferowania zagranicznym turystom ma sztuka afrykańska?

Na pewno wyobraźnię Europejczyków rozpalą rytualne maski. To w nich szamani odprawiali magiczne, wiejące grozą obrzędy. Na uwagę obcokrajowców zasługuje również afrykańska ceramika i wyroby biżuteryjne. Są one całkiem odmienne od naszych i zapewne ta ich egzotyczność tak na nas mocno oddziałuje i przyciąga nasz wzrok.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 10 =