Gdzie kupować używane części do samochodów?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Nasze auto ucierpiało wskutek kolizji drogowej i doszło do uszkodzenia ważnej i drogiej części. Niestety nie stać nas na zakup fabrycznie nowego elementu wyposażenia samochodu. Czy jesteśmy wtedy skazani na zaciągnięcie pożyczki? Absolutnie nie! Możemy zakupić części używane, ale gdzie i jak drogo?

Podstawa prawna

Zacznijmy od tego, że zgodnie z obowiązującym prawem, części samochodowe można uznać za „towary używane”, kiedy zostały wymontowane z pojazdu wycofanego z użycia. Taki pojazd musi zostać wcześniej nabyty przez firmę zajmującą się recyklingiem samochodowym od osoby fizycznej. Tylko wtedy te części mogą być odsprzedawane jako części zamienne, a firma może nałożyć na nie marżę.

Jeżeli o prawie mowa, to istnieje również lista części używanych, których nie wolno instalować na nowo w aucie. Do nich należą z oczywistych względów poduszki powietrzne czy fotele z pasami bezpieczeństwa. Pamiętając o tych zasadach prawnych, możemy przystąpić do zakupów.

Zakup używanych części do auta

Czy zdecydować się na części oryginalne czy zamienniki? Jeśli auto jest w miarę nowe to raczej na oryginały. W profesjonalnych stacjach demontażu pojazdów można kupić zazwyczaj identyczne części jak te, z których powstał samochód. Drobne części używane, niezależnie czy mechaniczne czy blacharskie (obudowy filtrów powietrza, osłony i przewody), można kupić też na niektórych portalach internetowych. Jeżeli chodzi o używane podzespoły tak istotne jak układ hamulcowy, to lepiej zdać się na renomowany sklep, czy właśnie licencjonowaną stację auto szrot.

Zawsze należy pamiętać, żeby korzystać z oferty profesjonalnej, w pełni legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. Decydując się na odwiedzenie niesprawdzonego złomowiska, narażamy się na natrafienie na nielegalną działalność, a co za tym idzie, również na elementy, które po pierwsze pochodzą z kradzieży, a po drugie nie spełniają norm bezpieczeństwa. Pamiętać trzeba również o tym, aby przed każdym zakupem dokładnie sprawdzić stan felg, filtrów czy układów, które zamierzamy zamówić. Dokładnie należy sprawdzić ich parametry, aby mieć pewność, że będą pasować do naszego samochodu.

Zastosowanie powyższych zasad powinno ułatwić zakup używanych części do auta i sprawić, że będą nam one dobrze służyły, a nasza jazda będzie komfortowa i bezpieczna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 2 =