Gruzińska fantazja dla każdego

Gruzja jest krajem pod każdym względem niezwykłym, co potwierdzić może każdy, kto choć na chwilę odwiedził to miejsce, chociażby pod kątem czysto turystycznym. Od kilku lat możemy także zaobserwować wzrost fascynacji Gruzją, jej niesamowitościami, oryginalnością i pewną egzotyką.

Gruzja była bowiem w przeszłości kojarzona jako kraj oddzielający Europę od Azji, bastion stalinizmu i miejsce zamieszek na tle politycznym. Jeszcze pięć lat temu walki w rejonie Abchazji czyniły z tego kraju stosunkowo niebezpieczne miejsce.

Jednak obecnie sytuacja się zmienia i Gruzja zaczyna ponownie wyrastać na atrakcyjne turystycznie miejsce, jak to bywało kilkadziesiąt lat temu, kiedy nasi rodacy jeździli na wakacyjny wypoczynek do Batumi nad Morzem Czarnym. Obecnie Gruzja fascynuje czymś innym, a mianowicie wspaniałą kuchnią oraz winem, którego sława rozprzestrzenia się na cały świat. Kraj nadal jest stosunkowo biedny, ale w głównych miastach turystycznych i kurortach można zobaczyć, że gospodarka bardzo prężnie się rozwija i powoli Gruzja zaczyna dorównywać poziomem europejskim centrom turystyki. Takimi ośrodkami są na przykład wspomniane Batumi, czy stolica państwa Tbilisi. To chyba jednak zróżnicowana przyroda oraz otwarty charakter Gruzinów wpływają na wzrost popularności tego kraju.

Gruzja bowiem z jednej strony otoczona jest Morzem Czarnym, z drugiej zaś ośnieżonymi szczytami Kaukazu. Z tego względu klimat w kraju jest dość zróżnicowany, co wpływa na roślinność, a także styl życia, czy nawet zabudowania. Okolice nadmorskie przypominają nieco klimat śródziemnomorski, natomiast na części kaukaskiej azjatycki klimat jest znacznie ostrzejszy. Ludzie mieszkający w Gruzji są bardzo otwarci i chętnie pomogą nam podczas wypoczynku. Możemy się zatrzymać w wielu dobrych hotelach, jednak wygodniejsze i tańsze są apartamenty do wynajęcia, które znajdują się na terenie całego kraju. Podróżowanie po Gruzji nie jest trudne, jednak warto wcześniej dowiedzieć się podstawowych informacji na temat tego niezwykłego kraju.