Ile można zarobić na zezłomowaniu auta?

Czasem zezłomowanie samochodu to najlepsze rozwiązanie dla właściciela pojazdu. Formalności, które są z tym związane nie przyprawiają o ból głowy, a uzyskane w ten sposób pieniądze mogą być całkiem spore. Dowiedz się, ile możesz zarobić oddając samochód na złom i jak możesz to zrobić.

Co wpływa na cenę zezłomowania auta?

Zawsze za złomowanie auta cena ustalana jest indywidualnie. Mają na nią wpływ przede wszystkim rocznik i model samochodu a także jego stan techniczny. Auta, które brały udział w wypadkach drogowych będą warte więcej niż te, które się spaliły lub są kompletnie zdewastowane.

Jeśli w samochodzie jest sporo niezużytych części, które można sprzedać na rynku wtórnym, stacja demontażu może sporo zapłacić za takie auto. Zwłaszcza gdy są drogie i zwykle trzeba je sprowadzać z zagranicy.

Złomy to miejsca często odwiedzane przez blacharzy i mechaników. Szukają na nich nieuszkodzonych elementów karoserii, szyb a nawet klamek, czy foteli, które nadają się do użytku. Jak widać, większość części samochodu podlegać będzie wycenie, bo możliwe, że wylądują w innym aucie.

Oczywiście można samodzielnie wymontować z auta to, co bardziej wartościowe i spróbować to sprzedać na lokalnych serwisach. Jednak – po pierwsze to może trwać, więc zysk nie pojawi się od razu; po drugie niewiele jest osób, które mają czas, by zajmować się takimi drobiazgami. Lepiej pozbyć się samochodu w całości.

Gdzie można zezłomować auto?

Legalnie samochód można zezłomować tylko na stacji demontażu, która posiada ze zezwolenie na działalność wydane przez marszałka województwa. Wynika to z ustawy o recyclingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Formalności, o których musi pamiętać kierowca

Pracownik złomu przygotuje dla ciebie dokumenty: zaświadczenie o przyjęciu pojazdu na złom, unieważnienie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (jeśli była wydana) oraz tablic rejestracyjnych.

Po zezłomowaniu auta musisz zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji (tam też oddajesz tablice rejestracyjne) i u ubezpieczyciela. Możesz także ubiegać się o zwrot pozostałej kwoty ubezpieczenia.

Złomowanie bywa jedynym wyjściem dla właściciela starego lub zniszczonego pojazdu. Nawet jeśli samochód kurzy się w garażu, musisz opłacać dla niego składkę OC. Za przerwanie ciągłości ubezpieczenia lub brak opłaty grożą spore kary.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 11 =