Jak dbać o włosy farbowane?

Jak dbać o włosy farbowane?

Jeszcze kilkanaście lat temu farbowanie włosów było głównym sposobem ukrywania siwizny lub niedoskonałości włosów. Dzisiaj farbowanie włosów uchodzi za najzwyklejszy zabieg, który stosują już nawet nastolatki w podstawówce. Jak jednak dbać o włosy farbowane, aby zachowały one swoja objętość, nie były łamliwe ani podatne na uszkodzenia? Od czego zależy trwałość farbowania?

Wbrew pozorom farbować włosy można na wiele sposobów – począwszy od nietrwałych szamponetek, które pozwalają na tymczasową zmianę koloru włosów, a skończywszy na szamponach koloryzujących i farbach. W tym materiale skupimy się na ostatnim rozwiązaniu, a tym samym dbałości o włosy trwale farbowane. Jak zatem utrzymać nie tylko doskonały efekt pojawiający się zaraz po nałożeniu farby, ale również dobrą kondycję włosów pokrytych warstwą farby?

Odpowiednie kosmetyki

Nie odkryjemy tym sformułowaniem Ameryki, ale najważniejsze w przypadku włosów farbowanych jest odpowiednie dobranie i regularne stosowanie kosmetyków do włosów farbowanych. Na preparatach dedykowanych włosom farbowanym znajdują się specjalne oznaczenia. Co prawda można stosować z powodzeniem „zwykłe” szampony i odżywki, jednak nie zawsze sprawdzą się one równie dobrze, co kosmetyki dedykowane. Wbrew pozorom nie są one wcale droższe w zakupie, a zapewniają lepsze odżywienie skóry głowy, wzmocnienie łuski włosa i utrwalenie koloru.

 JANTAR linia do włosów farbowanych
JANTAR linia do włosów farbowanych
 RADICAL linia do włosów farbowanych
RADICAL linia do włosów farbowanych

Mycie włosów

W przypadku włosów farbowanych niezwykle istotne jest ich samo mycie. Mowa tutaj nie tylko o stosowaniu dobrze dobranych kosmetyków (przede wszystkim szampon do włosów farbowanych), ale również o prawidłowej technice mycia, która powinna opierać się na wykorzystaniu letniej wody do mycia, a następnie wody zimnej do spłukiwania. Taki zabieg powoduje zamknięcie łusek włosa, a tym samym przyczyni się do wzmocnienia jego odporności. Samo mycie włosów warto wykorzystać również do masażu skory głowy – jest to szczególnie istotne w okresie zimowym, przez co poprawie ulega krążenie przekładające się na odżywienie cebulek włosowych.

Podsumowując, dbanie o włosy farbowane nie jest szczególnie skomplikowane, jednak wymaga odpowiedniego podejścia.