Dieta

Jak przebiega wizyta u dietetyka?

Pierwsze spotkanie z dietetykiem może nam dostarczyć wielu użytecznych informacji na temat naszego sposobu odżywiania. Poradnia dietetyczna, z której usług postanowisz skorzystać powinna mieć dobrą opinię wśród pacjentów. Dietetyk powinien mieć indywidualne podejście do każdego pacjenta i po przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego ułożyć plan żywieniowy odpowiedni dla jego potrzeb.

Przydatny dzienniczek żywieniowy

Przed udaniem się po raz pierwszy do dietetyka warto przygotować swój dzienniczek żywieniowy. Jego analiza znacznie ułatwi pracę dietetyka i pomoże ocenić obecny sposób odżywiania. Prowadząc taki dzienniczek należy uwzględnić przynajmniej 3 dni – 2 dowolne dni tygodnia i 1 weekendowy. Jest to ważne o tyle, że sposób naszego żywienia w dni wolne od pracy może się znacząco różnić od tych pracujących. Dzienniczek powinien zawierać informacje o godzinie spożywanego posiłku, jego składzie i wielkości. Zapisy powinny być całkowicie szczere i zawierać informacje o spożytych przekąskach, słodyczach, ciastach, ilości zużytego oleju oraz cukru dodawanego do napojów.

Jakie pytania może zadać dietetyk?

Poza informacjami dotyczącymi sposobów żywienia dietetyk może zapytać o:

  • choroby – z jakimi chorobami się borykasz i jakie leki zażywasz, dietetyk powinien wziąć pod uwagę również alergie pokarmowe,
  • aktywność fizyczną – jaki rodzaj aktywności uprawiasz, jak długo i jak często,
  • wcześniejszych dietach i ich efektach.
  • celach, jakie chce uzyskać pacjent.

Pomiary antropometryczne

Kolejnym punktem wizyty u dietetyka będzie przeprowadzenie pomiarów antropometrycznych. Na ich podstawie dietetyk będzie mógł ocenić ilość kilogramów, które trzeba zrzucić i jaka dieta będzie najkorzystniejsza dla pacjenta.

W nowoczesnych gabinetach dietetycznych znajduje się profesjonalny sprzęt do analizy ciała, który wykorzystuje bioimpedancję elektryczną. Pomiar przeprowadzany jest bezboleśnie i nieinwazyjnie. Po jego wykonaniu uzyskamy informacje na temat ilości tkanki tłuszczowej w naszym ciele, zawartości wody i wagi mięśni. Bardziej zaawansowane urządzenia zbadają dodatkowo wskaźnik tłuszczu wisceralnego, masę mineralną kości i wiek metaboliczny.

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz dokonaniu pomiarów antropometrycznych dietetyk dobierze odpowiedni plan żywieniowy dla pacjenta. Po jego przedstawieniu wraz z pacjentem dokona niezbędnych poprawek i przedstawi suplementy, które mogą wspomóc odchudzanie. Ustali też termin kolejnej wizyty, na której będzie można ocenić proces gubienia wagi.

Halsa