Jak przygotować się do wyprawy off road?

Gdy wybieramy się na dłuższy rajd w nieznane często okazuje się, iż etap przygotowania się do wyjazdu jest dużo dłuższy, niż sam wyjazd. Nic w tym jednak dziwnego, musimy być bowiem przygotowani na każdą możliwą okoliczność.

Pakowanie

Każdy, kto choć kilka razy w życiu wyjechał na nieco dłuższe wyprawy może zauważyć, że bez względu czy spędzimy w trasie dwa dni, miesiąc czy pół roku proces pakowania wygląda tak samo i zawsze zabieramy pewna stałą liczbę niezbędnych rzeczy. Poza nimi istnieją jednak elementy zmieniające się w zależności od trasy, którą obierzemy. Inaczej przecież będzie wyglądać nasz plecak podczas wyprawy na Saharę, a inaczej podczas zwiedzania Syberii. Jeżeli przygotowujemy się do wyjazdu off road sprawdźmy dokładnie, co może nam się przydać w miejscu do którego zmierzamy i pamiętajmy, że najpewniej naszą jedyną ostoją będzie nasz samochód i często będziemy nocować pod gołym niebem. Niezbędny jest więc dobry namiot oraz grube śpiwory. Przyda się również przenośna kuchenka, kanisterki na paliwo oraz na wodę(osobne na wodę pitną oraz do mycia), latarki i lampka gazowa, podstawowe sztućce oraz odpowiednio dobrane ubrania. Nie zapomnijmy o odzieży ochronnej i np. rękawicach, przydatnych gdy pojawią się problemy z naszym samochodem

Przygotowanie terenówki

Przed wyprawą w nieznane konieczny jest gruntowny przegląd naszego samochodu. Najpewniej przynajmniej część trasy spędzimy jeżdżąc bardzo kiepskimi drogami. Zaopatrzmy się w dobrej jakości opony oraz zapasowe koła i dętki. Przyda się sprzęt do ewentualnego wyciągania samochodu z pułapki, w tym saperka, liny i taśmy, zaczepy oraz wyciągarka. Dobrze mieć zapas uszczelek i łożysk, które mogą ewentualnie ulec uszkodzeniu oraz zapas oleju, płynu hamulcowego i wodę do akumulatora. Może się również przydać zapasowy akumulator. Oczywiście trzeba zabrać ze sobą wszystkie narzędzia konieczne przy ewentualnych naprawach, a także siekierę czy piłę. W trudniejszych warunkach przydatne mogą być również trapy, szekle, podnośnik oraz zapas paliwa.

Na koniec można dodatkowo zamontować CB-radio, które na niektórych obszarach jest bardzo przydatnym elementem, zwłaszcza jeżeli będziemy potrzebować pomocy.