Jaki jest poziom hałasu komunikacyjnego w miastach

Coraz częściej w dużych miastach możemy zaobserwować firmy wykonujące pomiary akustyczne hałasu komunikacyjnego, który wytwarzany jest stale w miejscach o szczególnym natężeniu ruchu drogowego. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodliwy może być hałas, na który stale jesteśmy wyeksponowani podczas przebywania w centrach dużych miast.

Niestety w Polsce nadal borykamy się z problemami komunikacyjnymi. Nawet jeśli w centrach dużych miast wydaje nam się, że drogi mają piękne nawierzchnie i są szerokie, to okazuje się, że ilość pojazdów poruszających się po nich jest znacznie za duża w stosunku do systemów komunikacyjnych.

Zbyt dużo pojazdów

Natomiast jeśli do tego dochodzi zła nawierzchnia, wąskie drogi, korki, duża ilość samochodów ciężarowych, która musi jakoś się przemieszczać, wówczas powstające natężenie hałasu komunikacyjnego jest bardzo wysokie. Niestety coraz częściej zdarza się, że poziom hałasu komunikacyjnego w miastach, ale nie tylko, znacznie przekracza dopuszczalne normy. Dlatego też Ministerstwo Środowiska w zgodzie z wytycznymi określonymi przez Unię Europejską sformułowało jasne wytyczne określające dopuszczalne wartości natężenia hałasu w centrach miast, a także na ich obrzeżach. Stale przeprowadza się pomiary akustyczne, które mają badać, jak wygląd sytuacja i monitorować poziom hałasu. Jeśli w centrach miast wartości te zostają znacznie przekroczone, wówczas władze muszą przedsięwziąć pewne działania mające na celu ograniczenie produkcji hałasu.

Rozwiązania są różne, można ograniczyć dostęp samochodów ciężarowych do przejazdu po drogach w ścisłym centrum miasta, dokonać renowacji nawierzchni, czy pracować nad nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, które rozluźnią ruch drogowy w najbardziej newralgicznych miejscach. Wykonywanie pomiarów hałasu na bieżąco, często i precyzyjnie jest niezwykle ważne. Wówczas możemy kontrolować wpływ szkodliwego hałasu na życie mieszkańców i w razie potrzeb ograniczać go, by nie doprowadzić do stanu uszkodzenia zdrowia.

Jeśli chcesz dokonać pomiaru akustycznego i szukasz firmy która się tym zajmuje to chciałbym Ci polecić firmę Akusfot.