Jaki pies do pilnowania posesji?

Pies do posesji, który będzie spędzał cały rok na dworze musi spełniać pewne wymagania. Nie może być on przedstawicielem ras krótkowłosych. Należy natomiast zadbać o ocieplaną budę, najlepiej z dodatkowym przedsionkiem. Do pilnowania domu i ogrodu najlepiej nadaje się klasyczny pies stróżujący, nie musi być to jednak pies bardzo duży.

Owczarek środkowoazjatycki
Owczarek środkowoazjatycki

Jako pies na podwórko sprawdzi się na pewno Polski Owczarek Nizinny czy sznaucer średni, a także terrier szkocki czy chow-chow. Panuje powszechnie przekonanie, że w tej roli świetnie sprawdzają się owczarki niemieckie czy belgijskie. Warto jednak pamiętać, że potrzebują ono sporo kontaktu z człowiekiem. Nie są to więc typowo psy stróżujące. Lepiej zdecydować się na inne rasy, które lepiej znoszą samotność i są w stanie wytrzymać nawet 48 godzin bez obecności człowieka, o ile mają dostęp do karmy i wody pitnej.

(Zobacz: Tukan24.pl – Internetowy sklep zoologiczny)

Jako pies stróżujący doskonale sprawdza się owczarek środkowoazjatycki – CAO (Central Asian Ovcharka), który doskonale znosi każdą pogodę. To psy o dobrym zdrowiu, które posiadają wrodzony instynkt do stróżowania i pilnowania swojego terenu. Poza tym nie są zbyt mocno aktywne, a więc potrafią odpoczywać. Jednocześnie są bardo czujne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w kontaktach z domownikami, w tym z dziećmi są łagodne i cierpliwe. Do obcych podchodzą natomiast nieufnie. Psy tej rasy lubią jednak przebywać w parach.

Owczarek kaukaski
Owczarek kaukaski

Za idealnego psa stróżującego powszechnie uważa się jeszcze owczarka kaukaskiego. Jednak w tej rasie zdarzają się osobniki agresywne, z którymi problem może mieć nawet sam właściciel. Dlatego w tym przypadku warto poszukać psa o łagodnych rodzicach i poświęcić nieco czasu na jego szkolenie. Taki pies rośnie szybko i już około 4. miesiąca życia może stać się to problematyczne. W tym czasie należy rozpocząć szkolenie, które daje efekty po kilku tygodniach. Co ciekawe, psy te lubią towarzystwo, ale raczej nie osobników tej samej rasy. Często spotkać się można z owczarkami kaukaskimi, które mieszkają razem z niewielkimi kundelkami. Są wówczas niejako ich opiekunami.