Kaski wspinaczkowe

Jaki wybrać kask wspinaczkowy w góry?

Zarówno wspinaczka górska jak i skałkowa to aktywności obarczone dosyć wysokim ryzykiem wypadków. Osoby uprawiające ten rodzaj sportu powinny cechować się doskonałą kondycją fizyczną oraz umiejętnością koncentracji i opanowaniem nawet w trudnych i niespodziewanych sytuacjach. Niezmiernie ważny jest również odpowiedni sprzęt. Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku każdego wspinacza powinien być kask – w sytuacji zagrożenia może on nawet uratować życie.

Rodzaje kasków do wspinaczki

Kask CAMP Speed Comp
Kask CAMP Speed Comp w sklepie Ratwork.pl

Kaski do wspinaczki można podzielić ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane oraz ich konstrukcję. Obecnie najbardziej popularne na rynku są kaski piankowe oraz hybrydowe.

Kaski wspinaczkowe piankowe cechują się przede wszystkim lekkością. Wykonane są z pianki styropianowej pokrytej powłoką poliwęglanową. Taka konstrukcja zapewnia z jednej strony komfort użytkowania, a z drugiej – amortyzację podczas uderzeń. Byłby to sprzęt idealny, gdyby nie jedna wada. Pianka styropianowa jest stosunkowo mało trwała, odkształca się przy mocniejszym uderzeniu, co zdecydowanie dyskwalifikuje sprzęt do późniejszego użytkowania.

Kaski hybrydowe są dużo bardziej wytrzymałe niż ich piankowe odpowiedniki. W konstrukcji są nieco podobne – podstawę w tym wypadku również stanowi pianka, jednak powłoka kasku wykonana jest z mocnego plastiku. Dzięki temu kaski są bardziej odporne na odgniecenia zarówno w transporcie, jak i podczas wspinaczki.

Czym należy kierować się przy wyborze kasku do wspinaczki?

Wielu początkujących wspinaczy przy wyborze kasku kieruje się przede wszystkim jego ceną – jak wiadomo, skompletowanie pełnego ekwipunku nie należy do najtańszych. Jest to jednak zgoła złe podejście, często bowiem tańsze produkty zapewniają mniejszy poziom bezpieczeństwa. Kryteria jakimi należy się kierować podczas wyboru sprzętu, to przede wszystkim jego wytrzymałość, a także rozmiar i możliwość regulacji. Aby kask wspinaczkowy w pełni mógł spełniać swoje funkcje, musi być idealnie dopasowany do głowy wspinacza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 6 =