Kable solarne – czym są i jaką funkcję pełnią w fotowoltaice?

Krajobraz miast i wsi coraz częściej przyozdabiają instalacje fotowoltaiczne. Dla większości osób to, skąd bierze się energia elektryczna, jest jak magia. Tymczasem pozyskiwanie prądu wykorzystując efekt fotowoltaiczny jest stosunkowo starą technologią. Jednak nowoczesne moduły są na tyle sprawne, że pozyskiwanie prądu tą metodą stało się opłacalne.

Kable solarne — co je wyróżnia?

Energia elektryczna produkowana w generatorze PV jest to prąd stały. Ten rodzaj prądu można przesyłać na stosunkowo bliskie odległości. Wymaga on grubszych kabli zrobionych z bardzo dobrych przewodników. Dodatkowo przewody tego typu charakteryzują się grubszą izolacją z niepalnych materiałów oraz ocynkowaną linką miedzianą.

Co więcej, kable solarne stosuje się do połączenia ze sobą modułów fotowoltaicznych. Używane są w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Nie bez znaczenia jest również to, że kable narażone są na działanie promieniowania UV, które powoduje degradację zwykłej izolacji. Elementy instalacji wykorzystywane do spinania elementów elektrowni słonecznej są na to odporne.

Jeden rodzaj kabli do wszystkiego?

Generator PV umieszczony na dachu budynku lub w terenie musi spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Każdy element tego systemu musi być dopasowany. Jeden rodzaj kabli używany jest do spinania modułów w stringi, a inny będzie użyty do podłączenia falownika i zabezpieczeń po stronie DC. Odpowiednio dobrane elementy elektrowni słonecznej zapewnią długą i bezawaryjną pracę.

Bezpieczeństwo stosowania kabli fotowoltaicznych

Każda instalacja fotowoltaiczna generuje większe lub mniejsze zagrożenia. Zadaniem projektanta generatora PV jest zapewnienie odpowiednich uzysków energii oraz bezawaryjnej pracy całego systemu. Tak, by te zagrożenia zminimalizować prawie do zera. Dobór odpowiednich elementów jest kluczowy dla całej inwestycji. Należy mieć świadomość, że późniejsze zmiany w konfiguracji, czyli dokładanie modułów lub zmiana falownika muszą być od nowa uzgadniane, gdyż możliwe, że będą potrzebne nowe połączenia. Nie warto oszczędzać na kablach solarnych, oszczędność będzie ledwo zauważalna w stosunku do wartości całej inwestycji, a zagrożenie awarią lub pożarem wzrośnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =