rehabilitacja stawu kolanowego

Kontuzje stawu kolanowego i więzadeł krzyżowych – rehabilitacja

Kontuzje stawu kolanowego jak i więzadeł krzyżowych mogą dotknąć nie tylko sportowców, ale również wszystkich tych, którzy po prostu.. korzystają ze swoich nóg. Nie można tego ignorować, ponieważ więzadła, jak i staw to jedno z najważniejszych elementów wchodzących w skład kolana. Długotrwałe odczuwanie bólu, a co za tym idzie – realne uszkodzenie tych części ciała, nie pozostaną bez skutków, które mogą być tragiczne w swoich konsekwencjach.

Wielu rehabilitantów uważa, że właśnie staw kolanowy i więzadła krzyżowe to najważniejsze elementy w kolanie. To te więzadła odpowiadają za stabilizację stawu, a także ich działanie – zginanie, a co za tym idzie.. chodzenie na nogach. Oczywiście, nie możemy zapominać o tym, że noga to skomplikowany organ i nie składa się wyłącznie z tych elementów, ale są one jednymi z bardziej istotnych!

Zerwania, naderwania, bolesność – jak do tego może dojść?

rehabilitacja stawu kolanowegoJak już wspomnieliśmy, więzadło krzyżowe jest rodzajem stabilizatora stawu kolanowego. Gdy zaczyna boleć, wiemy że coś jest na rzeczy. Problemy nie będą się długo ukrywać, dlatego już przy pierwszym odczuwaniu tkliwości należy czym prędzej zaczerpnąć opinii lekarza bądź rehabilitanta, który podejmie odpowiednie kroki w leczeniu.

Jednak jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zastanówmy się, jakie są najczęstsze przyczyny zerwania więzadeł krzyżowych i kontuzji stawów kolanowych. Do tych najczęstszych zaliczamy między innymi – osłabienie mięśni (z różnych powodów, nie zawsze ma to podłoże chorobowe, czasami jest wyrazem zmęczenia po ciężkich treningach bądź spowodowane charakterem wykonywanej pracy). Choć w większości przypadków, więzadła mają zdolność samoistnej regeneracji, to gdy odczuwamy ból, znaczy to, że czym prędzej musimy udać się na konsultację. Problemy mogą pojawiać się także u osób, które uprawiają sporty – niekoniecznie zawodowo. Kontuzje, a co za tym idzie rehabilitacja stawu kolanowego najczęściej spotyka osoby jeżdżące na nartach, grające w koszykówkę, squash czy tenis.

Jak objawiają się problemy i co należy wtedy zrobić?

rehabilitacja stawu kolanowegoPrzy problemach możemy obserwować szereg różnych objawów, jednak nie zawsze występują razem. Najczęściej możemy zauważyć tak zwane uciekające kolano, które „chrupie” przy każdym ruchu, a jednocześnie bardzo mocno boli. Opuchlizna i problemy z chodzeniem to kolejny z objawów, który powinien być dla nas alarmem. Jeżeli zauważysz którykolwiek, trzeba czym prędzej udać się do poradni. Nieleczone urazy mogą powodować dalsze szkody!

Lekarze najczęściej kierują na rezonans magnetyczny, a także (jeżeli schorzenie nie wymaga operacji) na rehabilitacje, której długość jest uzależniona od naszej sprawności, stopnia deformacji i uszkodzenia, a także woli walki.