Kudowa Zdrój ? cicha i spokojna miejscowość

Miejscowość jest miastem gminnym położonym w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim. Według posiadanych z roku 2008 Kudowa Zdrój zamieszkiwana jest przez około 10 tysięcy mieszkańców.

Miejscowość znajduje się na granicy Podgórza Orlickiego oraz Gór stołowych. Przez Kudowę Zdrój płynie potok Bystra, który wpada do rzeki Metuja, a ta z kolei trafia do Łaby. Kudowa Zdrój ma znacznie łagodniejszy klimat niż miejscowości ulokowane w Kotlinie Kłodzkiej, ponieważ leży na południowych stokach. Miejscowość od Kotliny Kłodzkiej oddziela Przełęcz Polskie Wrota. Dawniej znajdowały się tutaj cztery przejścia graniczne, które obecnie nie istnieją ze względu na wejście Polski do strefy Schengen.

Atrakcje turystyczne

Kudowa oferuje nam wiele atrakcji turystycznych. Główną jest jedna z trzech w Europie Kaplica Czaszek mieszcząca się w dzielnicy Czermna. Kaplica ma taką nazwę ponieważ wyłożona jest czaszkami i piszczelami ludzi, którzy zmarli od zarazy oraz w czasie wojny 30-sto letniej. W Kudowie mieści się także odremontowany park zdrojowy wraz z pijalnią wód arsenowych. Kolejną główną atrakcją miejscowości jest kryte kąpielisko, które otwarto tutaj w 2002 roku.

Baza noclegowa

Atutem tej górskiej miejscowości jest fakt iż stanowi doskonały punkt wypadowy dla turystów pragnących wyskoczyć na jeden dzień w Góry Stołowe zwiedzając Szczeliniec Wielki oraz rezerwat Błędne Skały. Tak samo można stąd wyruszyć do Czech. Praga oddalona jest stąd o zaledwie 150 km.Kudowa Zdrój ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć noclegową. Noclegi są tutaj dość tanie jak na turystyczną miejscowość górską. Pokoje Kudowa Zdrój można wynająć już od 80 zł za dzień. Polecam zwłaszcza Rajski Dom kwatery prywatne ulokowane na obrzeżach Kudowy.