Magnezja - Ratwork.pl

Magnezja – rodzaje i zastosowanie

Sport wspinaczkowy, zaliczany do sportów ekstremalnych, wymaga od uczestnika bezbłędnej kontroli nad wszystkimi swoimi zmysłami. Każdy ruch ciała podczas wspinania się na skałki, każda decyzja musi być dokładnie przemyślana i zaplanowana. W obliczu możliwości odpadnięcia od ściany, trzeba skutecznie zminimalizować to ryzyko.

Wyposażenie alpinisty

Do bezpiecznego uprawiania tego trudnego sportu służą odpowiednie przyrządy. W skład wyposażenia wspinacza wchodzą głównie liny, w różnych długościach i grubościach, uprzęże do których podpina się liny, karabinki – służące do wiązania lin, przypinania do haków i wpinania w uprząż, różnego rodzaju haki i przyrządy asekuracyjne, sondy, raki mocowane do butów oraz inny niezbędny sprzęt. Wspinacz powinien również posiadać odpowiednią odzież, która zapewni mu ochronę przed zmiennymi w górach warunkami atmosferycznymi. Jednym z bardziej istotnych elementów wyposażenia wspinacza jest magnezja.

Czym jest magnezja?

Jest to to nieorganiczny związek chemiczny. Występuje pod postacią białego proszku i często mylona jest z kredą lub talkiem z powodu fizycznego podobieństwa do tych substancji, lecz właściwości magnezji bardzo ją od nich różnią. Używana jest przez alpinistów w celu osuszania dłoni, dzięki czemu poprawia się ich przyczepność do podłoża. Magnezja przeznaczona dla wspinaczy, występuje jako magnezja w płynie, w kulce, w formie pasty umieszczonej w tubce, a także uformowana w kostkę.


Magnezja w Kulce 2szt 35g Singing Rock Kolorowe
Magnezja w Kulce 2szt 35g Singing Rock Kolorowe
Woreczek na magnezję Ocun PUSH BLACK BLUE YELLOW
Woreczek na magnezję Ocun PUSH BLACK BLUE YELLOW
Magnezja w Płynie CAMP Liquid Chalk 125ml
Magnezja w Płynie CAMP Liquid Chalk 125m

Wygodny „schowek” na magnezję

Do przechowywania magnezji służy specjalnie zaprojektowany i szczelnie zamykany woreczek. Dzięki odpowiedniej konstrukcji mamy pewność, że magnezja nie rozsypie się w plecaku. Woreczek na magnezję to rodzaj sakiewki, z solidnym zamknięciem. Produkowane są z wielu rodzajów materiałów i w szerokiej gamie kolorystycznej. Posiadają wygodne i regulowane mocowania w postaci wygodnego paska z klamrą, umiejscowionego z boku, dzięki niemu woreczek zawsze będzie łatwo dostępny. Woreczek na magnezję zaprojektowany został tak, by postawiony na podłożu zawsze znajdował się w pozycji pionowej, ma płaskie, niewywrotne dno i szeroki otwór wejściowy. Na boku umieszczono pętelkę z taśmy, służącą do zawieszenia szczoteczki.

Woreczki na magnezję wytwarzane są w różnych wielkościach z różną pojemnością, dzięki czemu każdy alpinista może do nich wsypać dowolną ilość magnezji.