Metody druku na koszulkach

Drukowane koszulki? To mogłoby być coś! Technologia jednak w dalszym ciągu nie pozwala na zaspokojenie tego typu potrzeb, dlatego dziś skupimy się na tym co jest nieprzerwanie modne już od wielu sezonów, a mianowicie – na odzieży z nadrukiem. Pod tym względem nie można się do niczego przyczepić. Metod nanoszenia druku jest mnóstwo, dlatego warto poznać je nieco bliżej.

Sitodruk

Jest to sposób najstarszy, ale wciąż najchętniej wykorzystywany. Zapoczątkowany został przez malowane szablonowe, z których korzystały już starożytne ludy krajów azjatyckich. Metoda ta pozwala nam wykonywać kolorowe nadruki niemalże na każdej powierzchni! Właśnie dlatego jest aż tak popularna w branży odzieżowej. Jej wieloaspektowe zastosowanie zawdzięczamy specjalnej matrycy, która swoją budową przypomina siatkę. W miejscach prześwitów umieszcza się farbę a następnie przenosi ją na podłoże, w którym ma znaleźć się grafika. Do metody sitodruku potrzebne jest nie tylko odpowiednie zaplecze techniczne, ale jak się okazuje również umiejętności operatora. Każdy detal ma wpływ na finalny efekt.

Następnym sposobem nanoszenia druku na odzież jest termonadruk

Jak sama nazwa wskazuje cały proces opiera się tu na wykorzystaniu wysokich temperatur. Materiał musi być dobrze przystosowany. Grafika jaka się na nim znajdzie wcześniej pokryta jest specjalnym klejem. Przy użyciu specjalistycznych maszyn wgrzewa się ją bowiem w odzież. Termonadruk, czyli inaczej termotransfer, bo i taką nazwę można znaleźć w sieci, charakteryzuje się bardzo dobrą jakością. Każdy detal jest precyzyjny i widoczny. Kolory są bardzo żywe i intensywne. Oczywiście w przypadku termotransferu warto zdecydować się na duży nakład. Pojedyncze elementy wykonywane tą metodą są nieopłacalne.

Nadruk cyfrowy

Również na ten temat warto powiedzieć nieco więcej. Tutaj do tworzenia nadruku wykorzystuje się bowiem nowoczesną technologię. Dlaczego? Otóż, nadruk, który przenoszony jest na odzież to grafika rastrowa. Metoda ta cechuje się bardzo wysoką jakością. Nadruk jest oddychający, a przez to również trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Znajdziemy niestety również wady. Nadruk cyfrowy jest niestety bardzo kosztowny, dlatego wciąż niewiele osób się na niego decyduje.

Flex

Mimo, że nazwa wydaje się być tajemnicza to tak naprawdę w praktyce zna ją każdy. Cała istota tej metody nanoszenia odzieży na druk charakteryzuje się ploterowym lub laserowym wycięciu wzoru ze specjalnej folii. Następnie wgrzewa się ją w wybraną tkaninę. Do tego celu wykorzystuje się specjalną prasę charakteryzującą się wysoką temperaturą. Jaki jest efekt? Ciekawostką dla wielu na pewno będzie uzyskiwana faktura, która jest gładka i błyszcząca. Można też tworzyć dzięki temu nadruki odblaskowe, które doskonale wkomponowują się w dzisiejsze trendy mody. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzięki technologii Flex na ulubionej koszulce znalazło się na przykład zdjęcie.

Tych technologii jest znacznie więcej. Mowa tu między innymi o zamszowym Flocku, czy cyfrowym hafcie. W dalszym ciągu to jednak te powyższe cieszą się największą popularnością.

Jeśli zainteresował Cię artykuł i chcesz stworzyć indywiduane nadruki na odzieży, zapoznaj się z ofertą: http://www.copyshop.krakow.pl/oferta/koszulki-z-nadrukiem/