Sprzęt wspinaczkowy

Myślisz o wspinaczce? Sprawdź, co jest ważne

Wspinaczka to wspaniały sport, który umożliwia aktywne spędzanie czasu na łonie natury, a jednocześnie dba o naszą formę, rozwija mięśnie i podnosi ogólną sprawność ciała. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania.

Zanim wybierzemy się w teren, by wspinać się po skałach, musimy poznać technikę i znacznie wzmocnić swoje mięśnie i ścięgna. Wspinaczka to bowiem aktywność, która wymaga siły i wiedzy. Nie tylko jednak fizyczne predyspozycje są ważne. Każdy wspinacz musi być odpowiednio wyposażony w sprzęt wspinaczkowy, tak, by zabawa była nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.

Oświetlenie

Wielu początkującym wspinaczom wydaje się, że dzienne uprawianie tego sportu nie wymaga stosowania oświetlenia. Jest to błędne myślenie. Między skałami bardzo często panuje ciemność, w której ciężko znaleźć kolejny punkt podparcia, by móc dalej kontynuować wspinaczkę. Oświetlenie to podstawowy element każdego wspinacza. Idealnie sprawdza się latarka czołowa, która pracuje ciągle i nie wymaga angażowania rąk do oświetlenia przestrzeni. Wystarczy zamontować tzw. czołówkę na kasku, a światło będzie padało wedle naszego życzenia, zgodnie z ruchami naszej głowy.

Zabezpieczenia

Odwiedzając sklep wspinaczkowy należy wybrać specjalistyczny, profesjonalny i w pełni bezpieczny sprzęt wspinaczkowy, którego zadaniem jest zabezpieczenie wspinacza przed upadkiem. Liny, uprzęże i zapięcia muszą posiadać odpowiednie certyfikaty gwarantujące wytrzymałość. Warto wybrać najlepszej jakości przyrządy zaciskowe i stanowiące dodatkową asekurację. Dobrze sprawdzają się także specjalistyczne preparaty, których przeznaczeniem jest posmarowanie dłoni. Ma to na celu uchronić wspinacza przed ryzykiem ześlizgu ręki z uchwytu czy podpory, co może prowadzić do bardzo groźnej kontuzji. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że podstawą sprzętu zabezpieczającego wspinacza jest kask. Chroni przed ewentualnym urazem głowy, który może nastąpić w wyniku zarówno osuwania się drobin skalnych i kamieni, jak i uderzenia głową o płaszczyznę wspinaczkową podczas np. niekontrolowanej utraty uchwytu.