Rehabilitacja w wodzie jest formą terapii wykorzystującej dobroczynne właściwości fizyczne środowiska wodnego. Woda rozluźnia mięśnie, zmniejsza kompresję stawów, a także stymuluje układ czucia powierzchownego i głębokiego. Ułatwia wykonywanie szeregu różnego rodzaju ćwiczeń: siłowych, wytrzymałościowych, rozciągających i koordynacyjnych czy też oddechowych. W związku z czym środowisko wodne jest wykorzystywane do rehabilitacji wielu schorzeń oraz dysfunkcji psycho-fizycznych.
Idealna dla dzieci i dorosłych
Niewątpliwą zaletą wodnej rehabilitacji jest to, że mogą z niej korzystać nie tylko dorośli, ale i dzieci niezależnie od tego czy potrafią pływać czy nie. Rehabilitacja wodna jest przeznaczona w przypadku między innymi takich schorzeń jak:
- Mózgowe Porażenie Dziecięce (MPD);
- udar mózgu;
- urazy czaszkowo-mózgowe;
- stwardnienie rozsiane (SM);
- choroba Parkinsona;
- wady postawy, rożnego typu bóle kręgosłupa oraz choroby reumatyczne;
- napięciowe bóle mięśni;
- rdzeniowy zanik mięśni;
- ADHD, autyzm;
- uszkodzenia i przerwanie rdzenia kręgowego;
- uszkodzenie łękotek, więzadeł kolana, endoplastyka stawów, zwyrodnienia stawów, złamania;
- Choroba Rotha.
Rehabilitacja wodna – jak często i gdzie?
Rodzaj i zakres wykonywanych ćwiczeń wodnej terapii jest ustalany indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Podobnie jak częstotliwość rehabilitacji.
Na rehabilitację w wodzie warto udać się do sprawdzonego ośrodka, który dysponuje odpowiednim sprzętem, basenem oraz wyspecjalizowanym zespołem lekarzy. W Krakowie godne polecenia jest centrum rehabilitacji OpenMedical. Wyróżnia ich:
- nowoczesny sprzęt i posiadanie własnego basenu;
- wysoce wyspecjalizowana kadra z bogatym doświadczeniem;
- zapewniają leczenie na najwyższym poziomie zgodne z najnowszymi standardami;
- otwartość na każdego pacjenta, do którego podchodzą w sposób indywidualny.
Rehabilitacja w wodzie jest niezwykłą terapią – skuteczną i efektywną, zalecaną w wielu schorzeniach a jej zaletą jest brak ograniczeń wiekowych.