atopowe zapalenie skóry u dzieci

Najczęstsze przyczyny powstawania atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) często jest kojarzone w dziećmi. Słusznie, bo ta choroba atakuje głównie dzieci, choć towarzyszy im przez całe życie. Dowiedz się więcej o przyczynach powstania atopowego zapalenia skóry. Czy dziś chorobę tę można skutecznie leczyć?

Mimo że współczesna medycyna jest zaawansowana, to jednak wciąż brak skutecznego lekarstwa na atopowe zapalenie skóry. Aktualnie możliwe jest wyłącznie łagodzenie nieprzyjemnych objawów, które pojawiają się przy tym schorzeniu. Jest to o tyle kłopotliwe, że choroba ta najczęściej atakuje dzieci i, co gorsza, zostaje z nimi na całe życie.

Aby zrozumieć, czym jest atopowe zapalenie skóry, konieczne jest poznanie mechanizmów odpowiedzialnych za jego powstanie i rozwój. Jeżeli chodzi o te, to nie są one poznane do końca – naukowcy wciąż mają wiele wątpliwości. Dodatkowo niezbędne jest zdobycie wiedzy na temat prawidłowej pielęgnacji skóry.

Dwie teorie rozwoju AZS

Nie wiadomo dokładnie, co leży u podstaw rozwoju atopowego zapalenia skóry. Aktualnie teorie są dwie, a każda z nich wydaje się być równie prawdopodobna. Ponieważ choroba ta występuje przede wszystkim u mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych, przyjmuje się, że ma ona ścisły rozwój z rozwojem cywilizacyjnym. Im ten większym, tym skóra wrażliwsza, bo stosujemy coraz bardziej wymyślne kosmetyki, które mogą nie tylko podrażniać, lecz także niszczyć naturalną barierę ochronną skóry.

Równolegle do powyższej teorii funkcjonuje inna, mówiąca o tym, że choroba ta jest dziedziczna. Naukowcy wciąż szukają jej potwierdzenia, wykonując kolejne badania. Zakładają oni, że skłonność do tej choroby może mieć związek z występowaniem u wszystkich chorych tego samego genu. To zaś świadczy o tym, że w pewnym momencie dochodzi o mutacji w obrębie komórek. Kiedy i dlaczego? Na te pytania wciąż nie ma odpowiedzi.

Co jest pewne?

Stwierdzenie u dziecka atopowego zapalenia skóry oznacza, że rodzice muszą bardzo troskliwie zadbać o skórę swojego maluszka. Dlaczego? Ta jest nie tylko bardzo cienka i wrażliwa, lecz także swędzi. Na to zwłaszcza małe dzieci mogą reagować płaczem. Na skórze mogą też pojawić się ropne krostki.

Stwierdzenie u dziecka atopowego zapalenia skóry to nie wyrok, ale rodzice muszą zwrócić ogromną uwagę na pielęgnację skóry. Szczególnie ważne jest jej nawilżanie. Konieczne jest też stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających. W tej kwestii najlepiej zawierzyć lekarzowi, pod którego opieką znajduje się mały pacjent.

Czy łagodzenie objawów to wszystko?

Aktualnie nie ma skutecznego lekarstwa na atopowe zapalenie skóry. Poza regularnym natłuszczaniem skóry, może się okazać, że konieczne będzie podawanie dziecku leków immunosupresyjnych. To rozwiązanie również nie zawsze jest najlepsze. Po chwilowym ustaniu objawów, choroba może uderzyć z większą siłą niż dotychczas.

Mimo że o atopowym zapaleniu skóry wiadomo coraz więcej, to jednak największym problem jest brak poznania mechanizmu powodującego rozwój tej choroby. Gdyby było wiadomo, dlatego AZS rozwija się, to możliwe byłoby podjęcie prac nad opracowaniem skutecznego lekarstwa. Dziś niestety możliwe jest jedynie łagodzenie objawów. Tego nauczyć muszą się zarówno rodzice dziecka, jak i z czasem samo dziecko, u którego stwierdzono chorobę.

atopowe zapalenie skóry u dzieci