Niedrożne rury – jak z tym walczyć?

Zatkany zlew, umywalka czy toaleta to coś, co prędzej czy później może przytrafić się każdemu. Zazwyczaj oczywiście w najmniej oczekiwanym momencie okazuje się, że odpływ jest zatkany, a korzystanie z sanitariów niemożliwe. Nie zawsze stosowanie środków chemicznych przynosi oczekiwane rezultaty i mimo usilnych prób instalacja nadal nie działa jak należy. Trzeba również tu podkreślić, że tego rodzaju chemikalia są silnie żrące i nie nadają się do stosowania w przypadku stojącej wody. W kontakcie z płynem może dojść do poważnych uszkodzeń skóry, poparzeń a nawet podtruć w wyniku wdychania szkodowych oparów.

W poważniejszych przypadkach wskazane jest skorzystanie z fachowej pomocy specjalistów zajmujących się udrażnianiem rur lub wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Wbrew pozorom takie narzędzia nie są zarezerwowane dla fachowców – część z nich można bez problemu nabyć w sklepach np. budowlanych. Nie trzeba nikogo przekonywać, że warto coś takiego mieć pod ręką, ponieważ awarie rurociągów tego typu oznaczają poważne problemy w normalnym funkcjonowaniu.

Przede wszystkim zawsze lepiej jest zapobiegać, niż niwelować skutki nieprawidłowego funkcjonowania kanalizacji. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy przede wszystkim nie wyrzucać resztek do zlewu. Bardzo często niedrożność odpływu powstaje na skutek wyrzucania resztek jedzenia, a przede wszystkim fusów, kości itp. O ile przez jakiś czas odpływ pozostanie drożny, o tyle z biegiem czasu może się stopniowo zapychać. W efekcie zatyka się na tyle, że woda nie ma możliwości spłynąć. W takich przypadkach należy użyć przepychacza do kanalizacji. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu przyrządów. Najbardziej popularne są gumowe przepychaczki na drewnianym drążku, które wykorzystując wytworzone ciśnienie powodują udrożnienie rur. Jednak mogą one nie zdać do końca egzaminu przy większych awariach. Inną alternatywą może okazać się sprężyna hydrauliczna. Jest to przyrząd, który dobrze sprawdzi się w usuwaniu zatorów w głębszych częściach rur. Jej obsługa nie jest zbyt skomplikowana, jednak nieumiejętne operowanie narzędziem i brak precyzji może spowodować uszkodzenia rur. Jest to metoda mechaniczna, którą można z powodzeniem stosować, jeśli sieć sanitarna z uwagi na dużą ilość kolan, nie pozwala na zastosowania udrażniania ciśnieniowego.

Obojętnie czy zatkaniu uległ odpływ zlewu, umywalki, brodzika czy też toaleta, zawsze warto wykorzystać jedną z powyższych metod już na samym początku. Szybkie wykrycie niedrożności pozwoli na sprawne uporanie się z problemem. Warto też profilaktycznie stosować różnego rodzaju środki chemiczne, a jeśli problem notorycznie powraca skorzystać z usługi jaką jest monitorowanie kanalizacji i w ten sposób zdiagnozować problem.

Tutaj znajdziecie profesjonalny przepychacz do kanalizacji