Nowości ze świata instalacji LPG

Dużo podróżujesz i wciąż szukasz nowych sposobów na oszczędność w eksploatacji pojazdów? Instalacja LPG może okazać się dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem! Zanim jednak podejmiesz decyzję o jej montażu poznaj najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie i przekonaj się, które będzie najlepiej odpowiadało Twoim wysokim potrzebom!

Nowoczesne typy instalacji gazowej w samochodach

Największą popularnością bez wątpienia cieszy się wielopunktowy wtrysk gazu. Mimo, że nasz artykuł miał traktować o nowinkach z branży trudno tu nie wspomnieć o dobrej i sprawdzonej generacji instalacji autogazu. Ten typ jest montowany w większości typach pojazdów – zarówno osobowych, jak i tych, z których korzystają firmy transportowe. Budowa i ogólny mechanizm działania opiera się na bardzo prostych zasadach. Instalacja składa się z butli gazowej pełniącej rolę zbiornika oraz dodatkowego osprzętu w postaci :

  • parownika wpiętego bezpośrednio w układ chłodzenia silnika;
  • przewodów odprowadzających paliwo do wtryskiwaczy;
  • wtryskiwaczy odpowiadających za precyzyjne dawkowanie paliwa do silnika.

Cena? Zważywszy na rosnące koszty inwestycji w autogaz koszt tej instalacji jest przyjazny dla kupujących i oscyluje w granicach trzech tysięcy złotych.

Oczywiście istnieją również inne rozwiązania, do których zaliczymy między innymi instalację z bezpośrednim wtryskiem benzyny

Takie zestawy mają swoje wady i zalety. Instalację można zamontować do większości samochodów, które fabrycznie wyposażone są we wtrysk benzyny. Cena jest przyzwoita a dostępność do komponentów duża. Niestety, wadą jest wysoki stopień ingerencji w pracę silnika.

Trzecim równie nowoczesnym rozwiązaniem dotyczącym montażu autogazu jest wtrysk gazu w fazie ciekłej

Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest brak parownika, dzięki czemu nie ingerujemy w układ chłodzenia. Instalacja współpracuje z większością typów silników benzynowych, ingerencja w podzespoły jest minimalna a brak lubryfikatora przyczynia się do sporej oszczędności, ponieważ samochód na zimnym silniku znacznie szybciej niż w klasycznych rozwiązaniach automatycznie przełącza się na gaz.

Specjaliści wciąż szukają skutecznych metod instalacji autogazu. Modernizują dotychczasowe typy i wprowadzają zupełnie nowe, aby oszczędność była faktycznie mierzalna. Gaz jest, był i będzie popularnym rozwiązaniem chociażby ze względu na niski koszt zakupu oraz stosunkowo stabilną cenę, dzięki czemu znacznie łatwiej jest oszacować koszty eksploatacji samochodów, co jest szczególnie istotne dla przedstawicieli firm transportowych.

Dziękujemy firmie Eko-Cars Bis za pomoc w tworzeniu wpisu