Obrazy afrykańskie – znaczenie i specyfika

Afryka przyciąga wielu turystów z całego świata, ponieważ niektóre obszary tego kontynentu nadal nie mają wiele wspólnego z technologią, co sprawia wrażenie, jakby zatrzymały się w czasie. Poza turystyką zyskuje na tym również afrykańska sztuka, ponieważ jest inna niż wszystko, co znamy na zachodzie.

Obrazy afrykańskie – znaczenie

Obrazy pochodzące z Afryki cechuje deformowanie kształtów ludzkich, zwierząt czy innych obiektów, a styl ten nosi nazwę Tingatinga. Obecnie, wśród młodych artystów pochodzenia afrykańskiego, obrazy są bardzo kolorowe, a deformacja powstaje poprzez nakładanie na siebie wielu warstw kolorów, które tworzą iluzję pożądanego przez artystę obiektu, oczywiście w zdeformowanej formie.

Drugim typem obrazów afrykańskich, który wykorzystywany jest przy okazji przeróżnych obrzędów i rytuałów, są obrazy drewniane. Dzieła tego typu są uwielbiane przez koneserów sztuki z uwagi na swój minimalizm i staranność ręcznego, tradycyjnego wykonania, ale też historii, która stoi za danym dziełem. Zdarza się bowiem, że dany obraz jest tworzony przy okazji rytuałów, a każdy kolejny zmienia jego kształt, aż do wersji finalnej, za czym stoi określone znaczenie. Poznawanie historii danego regionu i dociekanie sensu stojącego za danym dziełem to wartość dodatkowa poza i tak atrakcyjnym wyglądem wizualnym.

Afrykańskie obrazy w aranżacji wnętrz

Obrazy z Afryki cechują się ceremonialnością i procesem tworzenia, który jest nie do podrobienia przez artystów pochodzących z innego kontynentu. I to właśnie sprawia, że obrazy pochodzące z Afryki potrafią skupić naszą uwagę na dłużej, ponieważ musimy się naprawdę dobrze przyjrzeć, aby zobaczyć „co artysta miał na myśli.” Do pełnego zrozumienia danego obrazu potrzebna nam wiedza na temat danego regionu, panujących w nim tradycji, a więc i ceremonii, które w nim występują. Dopiero znajomość danej kultury pozwala nam dostrzec pełen kunszt danego artysty.

Właśnie z tego powodu obrazy z Afryki są często wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Ich wyraźna i ostra kolorystyka łatwo skupia naszą uwagę, a następnie hipnotyzują nas zdeformowanymi kształtami, które zaczynamy dostrzegać i analizować ich znaczenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 3 =