Odtrucie alkoholowe w domu pod opieką lekarza – dlaczego warto?

Alkoholizm jest chorobą, z której można wyjść. Istotne jest to, że pierwszym krokiem jest odtrucie alkoholowe. To proces, w którym organizm oczyszcza się z alkoholu. Jest on niezwykle trudny i wymagający i bardzo często kończy się załamaniem woli pacjenta. Odtrucie alkoholowe w domu, w przyjaznych warunkach, pod opieką lekarza specjalisty, może pomóc w przejściu tego krytycznego momentu.

Czym jest odtrucie alkoholowe w domu?

Odtrucie, inaczej detoksykacja, zwykle kojarzy się z pobytem w szpitalu. Tymczasem nową usługą medyczną jest odtrucie w domu, pod opieką lekarza specjalisty. Pacjent poddawany jest tym samym procedurom medycznym, jak w szpitalu. Bardzo często przyjmuje kroplówki, które są potrzebne do tego, aby organizm wyniszczony długim i intensywnym piciem, mógł wrócić do sił. Jeżeli stan pacjenta wymaga podawania leków, bo może on doświadczać na przykład delirium tremens, czujny lekarz wdroży odpowiednie działania.

Dlaczego istotne jest, aby podczas odtruwania był obecny lekarz?

Osoby, które nie wiedzą, czym charakteryzuje się choroba alkoholowa i jaki ma wpływ na organizm, często myślą, że to tylko kwestia silnej woli. Wystarczy chcieć i można przestać pić. Tymczasem rzeczywistość wygląda odrobinę inaczej. To niezwykle trudne dla ludzkiego organizmu, ponieważ poza uzależnieniem psychicznym jest również uzależnienie fizyczne. Substancja, w tym wypadku alkohol, zmienia biochemię mózgu. Później, po jego odstawieniu, jest naprawdę trudno i pacjent może doświadczać wielu ciężkich objawów. Odtrucia w domu muszą być prowadzone pod okiem lekarza. To właśnie lekarz może wesprzeć pacjenta w trudnych momentach, kiedy może być nawet zagrożone jego życie (w przypadku delirium tremens).

Konsekwencje braku lekarza podczas odtruwania

Konsekwencją nieobecności lekarza w trakcie detoksykacji może być jej niepowodzenie. O wiele cięższa jest jednak jeszcze jedna konsekwencja braku fachowej pomocy medycznej. To śmierć pacjenta. Do takich sytuacji może dojść na przykład wtedy, gdy pojawi się tak zwana padaczka alkoholowa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 7 =