Otoczak biały, thassos

Otoczaki czyli mnogość zastosowań

Ilość miejsc, gdzie dostrzeżemy otoczaki nakazuje sądzić, że to częsty materiał budulcowy, ale i ładna dekoracja. Kamienie te mają też inne atuty. Wśród nich są m.in. przystępne ceny oraz możliwość łatwego ułożenia oraz komponowania własnych wzorów lub kształtów. Ułatwiają to mała waga i rozmiary otoczaków, które bardzo dobrze łączą w sobie funkcje czysto praktyczne z estetycznymi.

Czym są otoczaki?

Najprościej ujmując otoczaki to nieduże kamienie o obłych kształtach, przytępionych przez działanie wody. Oprócz kształtów wyróżnia je też ciekawa kolorystyka oraz na ogół widoczna zewnętrznie ziarnistość. Otoczaki mają różne kształty, jednakże cechą szczególną tych kamieni jest brak ostrych krawędzi.

W budownictwie czyli gabion i nie tylko

Otoczaki stosuje się jako zasadniczy budulec w miejscach, gdzie estetyka jest ważna, choć nie kluczowa. Będą to przede wszystkim nawierzchnie chodników, podjazdów lub ścieżek. Materiał ten szczególnie zalecany jest w przypadku krętych dróżek. Dzięki małym rozmiarom otoczaków łatwo uzyskać ostrzejsze kąty. Kamienie te są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. W związku z tym stosuje się je m.in. do obsypywania rur drenarskich. Ważnym pojęciem przy wykorzystaniu otoczaków jako budulca są gabiony. To duże siatkowe kosze wykonane ze stali, wypełnione kamieniami, stosowane jako umocnienia zboczy, ale również jako elementy ogrodzeń. Otoczaki wsypywane są właśnie do specjalnie przygotowanego stelaża. Stanowią wówczas zasadniczy materiał, budujący takie umocnienia lub słupy.

Otoczak w zdobnictwie

Co powoduje, że to kamienie chętnie wykorzystywane w miejscach, gdzie aspekt estetyczny i wizualny odgrywają szczególną rolę? Warunkują to właśnie łagodne, nieco obłe kształty, kojarzące się z harmonią. Nie tylko – bo również często ciekawa kolorystyka i widoczna ziarnista struktura lub zaakcentowane poszczególne warstwy dają szczególnie ładny efekt. Dlatego otoczaki wykorzystuje się m.in. do tworzenia ogródków skalnych. Różne barwy i kształty powodują, że otoczaki są atrakcyjnym materiałem na takie kompozycje, a do tego prostym w samodzielnej instalacji. Kolejne elementy ogrodu, gdzie otoczaki świetnie spełniają swoja rolę, to strumyki i oczka wodne. Kamienie te doskonale nadają się zarówno jako wyłożenie dna i boków takich zbiorników, jak i wyznaczenie ich granic. Otoczaki to świetny pomysł na wypełnienia gabionowe tzw. małej architektury. Mogą to być stoły ogrodowe, grille, ściany wydzielające kubły z odpadami itp. Mogą to być również unikatowe meble lub aranżacje powierzchni ścian.

Malutkim, oszlifowanym wodą kamyczkom, nadaje się obecnie nawet bardzo nietypowe role. Mogą być elementem dekoracyjnym zastosowanym w przedmiotach codziennego użytku, komponentem podkładek pod naczynia, ramek na zdjęcia, mis i wazonów oraz ciekawych donic czy świeczników. Otoczaki znajdziemy w wielu przeróżnych aranżacjach, dopasowanych zarówno do wnętrza domu, jak i ogrodu.

Osobom z Krakowa polecam zapoznać się z ofertą firmy Podolski. W swoim asortymencie posiadają śnieżnobiały Otoczak Thassos. Firma posiada dwa składy kamienia umiejscowione w okolicach Krakowa, oferują także dowóz kruszywa (do 27 ton)