Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne – różnice

Rozwój technologii pozwala wprowadzać udogodnienia nie tylko w skali przemysłowej, ale także w domu. Jednym z najnowszych osiągnięć technologii, które z rosnącą popularnością wkraczają do polskich domów – a dokładniej na ich dachy – są panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika jest nauką, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Stosuje przy tym m.in. panele fotowoltaiczne, które działając jak elektrownia, generują prąd, który z powodzeniem, można wykorzystać w gospodarstwie domowym.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje paneli – panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne. Obydwa rodzaje wykonane są z krzemu, czyli półmetalu, który jest sercem przemysłu fotowoltaicznego. Panele obydwu typów wykonane są z połączenia ogniw, które z kolei wykonane są właśnie z tego pierwiastka.

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne – różnice

Panele polikrystaliczne tworzone są poprzez krystalizację krzemu. Odbywa się to poprzez łączenie ze sobą kilku pojedynczych brył – w ten sposób otrzymywana jest jedna spójna bryła. Po jej otrzymaniu, formuje się ją w odpowiedniej grubości tafle, a następnie tworzy z nich ogniwa, między innymi poprzez podłączenie przewodów elektrycznych.

Panele monokrystaliczne to natomiast jednolita bryła krzemu, która następnie dostosowywana jest do odpowiedniej formy tak jak panele polikrystaliczne.

Który rodzaj paneli wybrać?

Głównym kryterium dla wielu osób będzie cena. W tej kategorii znacznie bardziej atrakcyjne będą panele polikrystaliczne, które ze względy na łatwiejszą technologię produkcji jest cena. Co jednak ważne, to panele monokrystaliczne mogą pochwalić się dużo większą wydajnością. Jeśli zatem zależy nam na panelach jak najlepiej spełniających swoją rolę, wydajnych w produkcji prądu, warto zainwestować właśnie w taki rodzaj paneli. Panele polikrystaliczne również spełniają swoją funkcję, trzeba jednak mieć świadomość, że do wytworzenia tej samej ilości prądu więcej zasobów będą potrzebować panele polikrystaliczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − osiem =