Płyny chłodnicze w klimatyzacji – czy mogą być niebezpieczne?

W tradycyjnych systemach klimatyzacyjnych musi być obecny zawsze jakiś czynnik chłodzący, który nie zawsze jest bezpieczny i przyjazny środowisku. W starszych systemach klimatyzacyjnych był bowiem wykorzystywany freon, substancja w pewnych swych odmianach bardzo niebezpieczna i w przypadku jakieś awarii i wycieku freonu może to spowodować duże szkody zarówno wobec ludzi, użytkowników klimatyzacji, jak również jako emisja szkodliwych substancji do atmosfery, co powiększa dziurę ozonową.

Od 2004 obowiązuje jednak zakaz stosowania pewnych odmian freonu w systemach klimatyzacyjnych, zarówno jako czynnika chłodzącego, jak i do serwisowania urządzeń czy ich wspomagania w działaniu. Nie wszyscy jednak pozbyli się starych klimatyzatorów, co może być karane przez prawo. Znacznie bezpieczniejszym i ciekawszym rozwiązaniem jest stosowanie na przykład agregatów wody lodowej. W tym urządzeniu czynnikiem chłodzącym jest po prostu woda. Jest to system klimatyzacyjny bardzo bezpieczny, gdyż  w razie awarii, z elementów klimatyzacji wydziela się tylko naturalna, schłodzona woda, która nie powoduje żadnych uszkodzeń i negatywnego oddziaływania.

Warto również wspomnieć, że stosowanie w systemach chłodniczych agregatów wody lodowej jest bardzo ekonomiczne, gdyż potrzebuje niedużego zasilania energią elektryczną a odzyskiwane to jest w postaci dużej wydajności urządzenia. Do serwisowania urządzeń klimatyzacyjnych wykorzystujących wodę jako czynnik chłodzący nie potrzebne są żadne substancje niebezpieczne, dlatego również w tych sytuacjach jest to bezpieczne.Agregaty wody lodowej są coraz częściej stosowanymi rozwiązaniami w systemach chłodzących, szczególnie w klimatyzatorach w dużych halach czy hipermarketach, gdzie musi być zachowane maksymalne bezpieczeństwo działania jak i ekonomiczność, praktyczność.

W przypadku wymienionej powyżej ustawy i praktyczności stosowania agregatów chłodzących wodą wydaje się, że używanie szkodliwych płynów chłodniczych w dzisiejszych czasach jest już w ogóle niepraktyczne.