Pojemniki na przeterminowane leki w aptekach

Od jakiegoś czasu możemy zauważyć w aptekach pojemniki, na których piszę, że można do nich wrzucać przeterminowane leki. W Krakowie są już praktycznie w każdej aptece. Czy nie można by po prostu podejść do Pani w okienku w aptece i oddać przeterminowane lekarstwa, jak to miało miejsce przed wprowadzeniem tych pojemników?

Mogłoby się wydawać, że pojemniki te nie zdadzą egzaminu i ludzie nie będą do nich wrzucać przeterminowanych medykamentów, prawda jest jednak zupełnie inna. Przed wprowadzeniem ich na rynek mało kto chodził do apteki, by oddać przeterminowane leki. Najczęściej ludzie wyrzucali je do koszy na śmieci lub kanalizacji. Niestety, nie jest to dobre, ponieważ wiele z nich zawiera substancje szkodliwe dla zdrowego człowieka, a jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę to, że są one nie zdatne do zażycia, to efekt może być naprawdę bardzo tragiczny w skutkach.

Pojemniki takie dają możliwość wyrzucenia ich bez potrzeby stania w kolejce i czekania aż Pani pracująca w aptece przyjmie je od nas. Oczywiście nie można do nich wrzucać niektórych rzeczy, takich jak np. strzykawki, gdyż igły mogą zakazić osobę, która zajmować się będzie wywozem takiego pojemnika lub utylizacją lekarstw w nim zawartych. Jest to naprawdę bardzo wygodne i ogranicza naszą role tylko do wrzucenia leków do oznaczonego pojemnika.

Być może teraz większość ludzi zacznie w końcu wyrzucać takie niebezpieczne substancje zamiast trzymać je przez wiele lat i na koniec jeszcze zostawić w koszu na śmieci.