Polacy wciąż słabo dbają o swoje zęby – czas to zmienić!

Z jednej strony, nasz naród uważa się za jeden z najlepiej wyedukowanych, jeżeli chodzi o stan zdrowia. Kupujemy też najwięcej leków i suplementów w porównaniu do innych narodowości. Jednak, jak spojrzymy na stan uzębienia to niestety, ale lądujemy na samym końcu listy, wśród krajów rozwijających się.

Nie dbamy, nie stosujemy się do zasad, które przypomina dentysta, a gdy coś się dzieje, to do lekarza idziemy już w razie konieczności. Czas na zmiany!Co roku prowadzone są statystyki, które ukazują nie tylko frekwencję Polaków na dentystycznych fotelach, ale również to, jak dbają o stan swoich zębów. Wyniki są niestety porażające i czasami wręcz ciężko jest w nie uwierzyć. Ponad połowa z nas nie myje zębów regularnie. Być może w ich opinii, raz – dwa razy na tydzień to dużo, ale higiena jamy ustnej to czyszczenie zębów praktycznie kilka razy dziennie. Co 10 osoba wie do czego służy nić dentystyczna, jednak taka wiedza nie powoduje tego, że jest ona używana regularnie. Jakby tego wszystkiego było mało – szczoteczki do zębów wymieniane są co pół roku, przy dobrych rokowaniach.

A przecież nie jest to duży koszt.

Poprosiliśmy o komentarz osoby, które najlepiej znają się na profilaktyce i higienie jamy ustnej. Stomatolog podpowiada, w jaki sposób najlepiej dbać o zęby:„Codzienne mycie i płukanie zębów to podstawa. Najlepiej, gdy robi się to po każdym posiłku, jednak domyślam się, że nie zawsze jest to możliwe. Podobnie sprawa wygląda z nicią dentystyczną. Powinna zająć miejsce w codziennej – najlepiej wieczornej rutynie higieny jamy ustnej. W ten sposób można usunąć wszystkie resztki i mikroelementy między zębami. To tam najczęściej rozwijają się stany zapalne i dochodzi do pogorszenia się płytki nazębnej i problemach. Co do szczoteczki do czyszczenia. Niezrozumiałym jest, aby tak długo z niej korzystać. Najlepiej wymieniać co kilka tygodni – włosie jest skupiskiem bakterii i zarazków, które z każdym kolejnym użyciem, rozwijają się. To jakby używać gąbki do ciała przez cały rok” – komentuje dentysta.

Niewielki koszt, a jaka ulga

Aby zadbać odpowiednio o jamę ustną, nie trzeba podejmować nieziemskich środków, kupować drogie pasty, szczoteczki czy płyny do higieny jamy ustnej. Często te produkty są bardzo tanie i mogą nas uchronić przed drogim i długim leczeniem i zabiegami na fotelu dentystycznym. Chyba dla samego faktu warto jest zmienić nawyki?