Zamek Cesarski w Poznaniu

Poznaj Poznań

Zapewne wielu z was wie co to znaczy udział w konferencji w obcym mieście. Zazwyczaj takiemu wyjazdowi towarzyszy myśl, że zdobędziemy nowe doświadczenie, przeplatane nutką niepewności i ekscytacji tym, co może nam oferować miasto, do którego się wybieramy. Delegacja to owszem, panele dyskusyjne, wykłady i prelekcje, ale między nimi zawsze znajdzie się też drobna luka wolnego czasu, którą chcielibyśmy jak najbardziej efektywnie zapełnić. Jeśli macie w planach konferencje w Poznaniu, oto kilka wskazówek, co powinniście zobaczyć.

Położony nad Wartą Poznań, to miasto wielu kultur. Z racji bliskości granicy z Niemcami, można zaobserwowac tu dużo naleciałości właśnie stamtąd. Poznaniacy posługują się własnym dialektem, czasem trudnego do odszyfrowania dla przeciętnego Polaka.

Rynek w PoznaniuWarte odwiedzenia są standardowo Rynek Starego Miasta z barokowym Ratuszem w jego środkowej części. Przechadzając się wąskimi uliczkami wśród kolorowych kamieniczek, koniecznie odwiedźcie Ostrów Tumski. Położony jest on na jedynej wyspie w Poznaniu, co czyni to miejsce szczególnie wyjątkowym. Tak jak w przypadku Wrocławia, jest to najstarsza część Poznania. Od początków X w. istnieje tu monumentalna katedra – można wejść do środka i od wewnątrz oglądać zgromadzone w niej płaskorzeźby oraz inne formy sztuki sakralnej. Miłośnikom wielkiej sztuki ten punkt wycieczki powinien zdecydowanie przypaść do gustu.

Zamek Cesarski w PoznaniuOmawiając zabytki Poznania, warto choćby wspomnieć o najmłodszym z kolei zamku w Europie. Zamek Cesarski, bo właśnie o nim mowa, miał za czasów wojny służyć jako siedziba Adolfa Hitlera. W 1910 roku, kiedy powstał budynek planowano, aby właśnie tam zamieszkał, jako symbol aneksji Wielkopolski do Rzeszy. Z informacji jednak wynika, że dyktator ostatecznie w nim nie zamieszkał, a obecnie budynek pełni funkcję Centrum Kultury.

Z historią wojenną wiele wspólnego ma poznańska Cytadela – dawny fort artyleryjski, notabene największy w Europie, teraz zaś najrozleglejszy park miejski w Poznaniu. Fort Cytadela powstał w XIX w. i podczas wojny była ostatnim punktem oporu. Po II wojnie światowej zabudowania obronne zdemontowano i systematycznie zaczęto przekształcać w park. Dziś nosi miano pomnika historii, i możemy podziwiać tam niezliczone rzeźby, opowiadające historie tamtych lat współczesnym zwiedzającym. Park Cytadela to także miejsce codziennych spotkań mieszkańców, spacerów i aktywnego wypoczynku dla rowerzystów.

Poznań to miasto łączące w sobie historię pokoleń, dramat wojny, a także współczesną nowoczesność i postęp. Doskonale odnajdą się tu miłośnicy militariów, zdumiewającej architektury, sportowi zapaleńcy, jak i rodziny pragnące nieco odetchnąć od zgiełku i monotonii codziennego życia.

Serdecznie polecamy:

Hotel Ikar, Poznań