Pralnia szpitalna

Odpady medyczne, które powstają w szpitalu to nie tylko sprzęt medyczny, zużyte strzykawki, igły i inne urządzenia używane na salach operacyjnych. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele odpadów medycznym, niebezpiecznym dla ludzi, znajduje się w szpitalnych pralniach.

To tam trafiają wszystkie ręczniki, pościel, prześcieradła, piżamy, fartuchy. Wszystkie te rzeczy miały kontakt z chorymi osobami, były używane na salach operacyjnych, lub w salach na oddziałach zakaźnych. Oznacza to, że znajduje się na nich wiele bakterii i wirusów chorobotwórczych i dlatego są one odpadami niebezpiecznymi dla życia i zdrowia ludzi. Niewłaściwe ich przechowywania i pranie może doprowadzić do wystąpienia chorób, przenoszenia ich z jednej osoby na drugą.

Nawet w przypadki pralni szpitalnych, w których znajdują się odpady medyczne, określone są szczegółowe przepisy bhp, które jasno oznaczają zasady postępowania z materiałami, które mogą być zakażone substancjami chorobotwórczymi. Szczególnie niebezpieczna jest pościel, bielizna i odzież z oddziałów zakaźnych.

Znajdujące się na nich wydzieliny i różne substancje mogą doprowadzić do zarażenia się różnymi chorobami. Dlatego też istnieją specjalne pralki, w których pod wpływem Wysokiem temperatury i specjalnych środków chemicznych, niebezpieczne substancje są unieszkodliwiane i usuwane. Ważne jest również aby pracownicy pralni postępowali odpowiednio ostrożnie, używali odzieży ochronnej tak aby ich ciała nie miały bezpośredniego kontaktu z zakażonymi rzeczami. Często zdarza się, że odpady medyczne znajdujące się w pralniach szpitalnych są tak bardzo zakażone i toksyczne, że nic nie pomogą specjalne, dezynfekujące techniki prania. Wówczas wymagana jest utylizacja, które procedury jak w przypadku każdych odpadów niebezpiecznych, są jasno określone.

Zazwyczaj jest to spalanie, ale nie zawsze. Jak więc zostało to udowodnione, odpadami medycznymi mogą być bardzo różne rzeczy, właściwie wszystko co jest produktem ubocznym działalności w szpitalu. Warto o tym wiedzieć, by w razie kontaktu z zakażonymi rzeczami zachować wyjątkową ostrożność.