Przyrządy do rehabilitacji

Rehabilitacja według encyklopedii to kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie, które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym.

Bardzo pomocne przy takich działaniach są przyrządy do rehabilitacji. Wśród nich wyróżniamy takie przyrządy, które nadają się do rehabilitacji w domu, czyli rotory do ćwiczeń kończyn dolnych i górnych, nadający się do rehabilitacji chorych po udarze, może on być ustawiany w dowolnym miejscu co poprawia komfort użytkowania.

Typowe przyrządy do ćwiczeń kończyn górnych, do rehabilitacji barków, oraz górnej części tułowia, jest łatwy w instalacji oraz użytkowaniu. Przyrządy do rehabilitacji mogą również występować w formie elektrycznej, jak rotor, który bez użycia siły mięśni wykonuje za nas ruchy kończynami dolnymi lub górnymi. Idealny dla osób starszych i dla ludzi o ograniczonych zdolnościach ruchowych oraz dla chorych chcących wzmocnić i odciążyć stawy.

Jednym z przyrządów jest również rotor łączący obydwa ćwiczenia w tym samym czasie, co pozwala na ćwiczenie osobom jeżdżącym na wózku inwalidzkim, ponieważ poruszając sprawnymi kończynami, automatycznie ćwiczymy kończyny niesprawne.

Taśma rehabilitacyjna służy do indywidualnych ćwiczeń, wzmacniających oraz kształtujących. Istnieją również przyrządy do rehabilitacji nazywane tubingami, które kształtują i wzmacniają mięśnie, są dostępne w siedmiu oporach. Do każdego oporu wykorzystuje się inną siłę potrzebną do naciągnięcia tubingu. Dostępne są również rowery treningowe, które usprawniają rehabilitację bądź pozwalają na trening odpowiedniej partii mięśni.